كاربر ميهمان شنبه، 22 مرداد 1401
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

گزارش تصویری/گالری

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکدۀ امنیت داخلی (امنیتی غیرمسلحانه)

● پژوهشکدۀ جنگ‌های نامنظم و توسعۀ پدافند داخلی (امنیتی مسلحانه)

● پژوهشکدۀ جبهۀ مقاومت

● پژوهشکدۀ دفاع مقدس

● مرکز دایرة‌المعارف دفاعی و امنیتی انقلاب اسلامی

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 بررسي تاريخچه دفاع مقدس با حضور سردار كبيري

سردار ابولحسن كبيري رييس پژوهشكده دفاع مقدس و دبير كميته اجرايي همايش بين المللي مطالبات حقوقي-بين المللي دفاع مقدس با حضور در برنامه تيتر امشب به به بررسي تاريخچه دفاع مقدس پرداختند.

19 دي 1399-20:14:54


بررسي تاريخچه دفاع مقدس  با حضور سردار كبيري
19 دي 1399-20:14:54
منبع: 
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: 

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

درابتداي اين برنامه سردار كبيري رييس پژوهشكده دفاع مقدس به بيانات حضرت آقا در ديدار با پيشكسوتان عرصه دفاع مقدس در خصوص ائتلاف شكل گرفته عليه جمهوري اسلامي ايران در هشت سال دفاع مقدس اشاره كرد و اظهار داشت: بيانات رهبر كد‌هايي را به پژوهشگران و كساني كه مي‌خواهند در خصوص دفاع مقدس تجزيه و تحليل داشته باشند و اين دوران را به طور شفاف بررسي كنند، داده است.

وي افزود؛ اگر بخواهيم وضعيت كلي دفاع مقدس را مورد تجزيه و تحليل قرار دهيم بايد در سه سطح آن را بررسي كنيم؛ سطح اول مربوط به وضعيت داخلي كشور جمهوري اسلامي ايران و وضعيت داخلي كشور عراق است.

رييس پژوهشكده دفاع مقدس ادامه داد: درسطح دوم بايد به يارگيري عراق درسطح منطقه يعني كشور‌هاي همسايه ايران، كشور‌هاي حوزه خليج فارس و كشور‌هايي كه به نوعي در غرب آسيا همسايه و همجوار ايران و عراق هستند، اشاره كنيم؛ سطح سوم نيز سطح بين المللي است كه در اين عرصه بايد ببينيم چه كساني در اين جنگ هشت ساله تحميلي به جمهوري اسلامي ايران ايفاي نقش مي‌كردند.

سردار كبيري با بيان اينكه اگر بخواهيم در سطح كلان دوران هشت ساله دفاع مقدس را بررسي كنيم، نقش دو ابرقدرت شرق و غرب كه لايه‌هاي ديگري به آن‌ها ملحق شده بود كه بخشي از آن در پيمان ورشو به طرفيت شوروي و بخشي ديگر در پيمان ناتو به طرفيت از آمريكا كاملا مشهود بود، گفت: انقلاب اسلامي پديده‌اي بود كه پاي آمريكا و بلوك غرب را از ايران بريده بود يعني ما ناخواسته با دشمني مواجه شديم كه براي اعاده حيثيت و اعتبار از دست رفته خودش به دشمن درجه يك نظام جمهوري اسلامي ايران تبديل شده بود و توطئه‌هاي مختلفي را بلافاصله بعد از پيروزي انقلاب اسلامي عليه ما تدارك ديده بود.

وي با بيان اينكه اگر بخواهيم ببينيم ريشه دشمني‌ها و زمينه وقوع جنگ تحميلي چيست، بايد ببينيم كه چه كساني ازپيروزي انقلاب اسلامي متضرر شده اند در راستاي حركت و بازيابي اعتبار گذشته خود تلاش مي‌كردند، گفت: اول دشمن بالقوه و بالفعل ما استكبار جهاني به سركردگي آمريكا بود كه تلاش‌هاي خود را در قتلب كودتا و براندازي‌هاي نرم تا سال ۵۹ دنبال مي‌كرد تا جمهوري اسلامي ايران را كه يك نهال نوپا بود سرنگون كند؛ به اين ترتيب تهاجم عراق يك حركت دست چندم ازسوي آمريكا بود تا بتواند نظام جمهوري اسلامي ايران را سرنگون كند.

وي افزود: دركنار آمريكا شاهد حضور كشور‌هاي منطقه هستيم كه اهداف خود با اهداف آمريكا و عراق هم جهت كرده بودند؛ كشور‌هايي كه وقتي انقلاب اسلامي به وقوع پيوست احساس كردند حكومت آن‌ها نيزدر معرض تهديد قرار گرفته و برداشت سوئي كه ازصدور انقلاب داشتند سبب شده بود واهمه‌اي در آن‌ها ايجاد شود و نظام پادشاهي خود را در خطر مي‌ديدند، بدين ترتيب آن‌ها به نوعي زمينه را براي حضور در ائتلاف جنگ عليه ايران مناسب ديدند.

كبيري ادامه داد: اگر به وضعيت داخلي عراق برگرديم سال‌ها مناقشات مرزي بين ايران و عراق كه ريشه در اختلافات ايران و عثماني هم داشت، عراق را بر اين داشت كه از وضعيت نابسامان به وجود آمده داخل كشور ايران استفاده منتسبي واشته باشد و به اهداف خود برسد.

وي با تاكيد براينكه عرصه جنگ تحميلي تلاقي خواست‌ها و اهداف سه قدرت عراق، قدرت‌هاي منطقه‌اي و مرتجع عرب و قدرت‌هاي شرقي و غربي بود، گفت: صدام مجري اين حركت بود و پازلي كه آمريكا، شوروي و كشورهتي استكباري آن را چيده بودند، أن را تكميل كرد.

سردار كبيري رئيس پژوهشكده دفاع مقدس نيز به كمك‌هاي كشور‌هاي حاشيه خليج فارس از عراق اشاره كرد و گفت: بخشي از اين كشور‌ها كمك‌هاي مالي و وام‌هاي بلاعوض به عراق مي‌دادند؛ كشور‌هاي عربستان؛ و كويت به تنهايي پنجاه تا شصت ميليون دلار به عراق كمك مالي كرده بودند.

وي افزود: كويت به تنهايي بخشي از نفت عراق را تامين مي‌كرد، بندر عقبه عراق را كه از سمت اردن تغذيه مي‌شد را به طور پيوسته محل تردد كمك‌هاي مالي و خدماتي شان قرار مي‌دادند.

سردار كبيري ادامه داد: بخشي از كمك‌هاي كشور‌هاي عربي در قالب اعزام نيرو بود و اردن و مصر دو كشوري بودند كه عمده‌ترين نيرو‌هاي مورد نياز عراق را تامين مي‌كردند.

رئيس پژوهشكده دفاع مقدس افزود: كشور‌هاي خارج از محدوده خليج فارس نيز عمدتا كشور‌هايي بودند كه از نظر تسليحاتي عراق را پشتيباتي مي‌كردند، فرانسه عمده‌ترين تامين كننده تسليحات عراق بود.

وي ادامه داد: در سال‌هاي اول جنگ عراق تانك‌هاي تي ۵۵ در اختيار داشت، ولي وقتي متوجه شد توان قدرت تظامي ايران افزايش پيدا كرده و اين تانك‌ها نمي‌تواند ماموريت‌هاي خود را انجام دهد از شوروي تانك‌هاي تي ۶۲ و تي ۷۲ خريداري مي‌كرد و فرانسه هم در اواخر جنگ موشك‌هاي ليزري در اختيار عراق قرار داده بودند.

كبيري اظهار داشت: انگلستان به نوعي تجهيزات و ماشين آلات عراق را تامين مي‌كرد و آلمان هم در بخش مواد شيميايي تامين كننده تجهيزات و ماشين آلات شيميايي بود.

وي تصريح كرد: ما در دوران دفاع مقدس فكر مي‌كرديم آلماني‌ها به خاطر انسان دوستي شان، مصدومين شيميايي ما را پذيرا مي‌شدند، اما حقيقت اين بود كه آن‌ها يك كار اطلاعاتي را انجام مي‌دادند و مي‌خواستند اثرات مواد شيميايي را بر روي رزمندگان ما بسنجند؛ اين تجزيه و تحليل را هم خودشان استفاده مي‌كردند و سلاح‌هاي جديدي به عراق مي‌دادند و به آن‌ها هم گزارش مي‌دادند كه كدام يك از مواد شيميايي تاثير بيشتري دارد.

وي افزود: بلژيك هم در خصوص ساخت مقر‌ها به عراق كمك مي‌كرد، قايق‌هاي تندرو را ايتاليا در اختيار عراق مي‌گذاشت. همان طور كه گفته شد قريب به چهل كشور به طور مستقيم تسليحات را در اختيار عراق قرار مي‌داند و اين‌ها به فراخور عمليات‌هايي كه ما در پيش مي‌گرفتيم آن‌ها احساس مي‌كردند كه برتري ما در كدام نقطه است سريع در دنيا تجزيه و تحليل مي‌كردند كه چه كسي تسليحاتي دارد كه بتواند با تاكتيك‌هاي ايران مقابله كند.

سردار كبيري نيز در پاسخ به اينكه چه كساني به دنبال تحريف دفاع مقدس هستند گفت: بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس براي اعتلاي اين دو بخش از بيانات مقام معظم رهبري تشكيل شد. يكي جلوگيري از تحريف واقعيت‌ها و ديگري بيان واقعيات دفاع مقدس.

وي افزود: عده‌اي كه منفعتشان در خطر است كساني هستند كه اثرات دفاع مقدس را در تربيت جوانان و رشد و شكوفايي جوانان اين كشور مي‌بينند. اگر چه چهل سال از آغاز جنگ توسط رژيم بعث عراق گذشته، ولي جوانان ما هم اكنون با تكيه بر ارزش‌هاي دفاع مقدس وقتي بحث مدافعين حرم پيش مي‌آيد با استعانت از ارزش‌هاي دفاع مقدس و نتيجه مقاومتي كه حاصل شد پيش گام مي‌شوند.

وي افزود: تنها سه كشور كم و بيش در دوران دفاع مقدس از ايران حمايت مي‌كردند و جالب است كه مشاهده مي‌كنيم همين الان آن‌ها منفور استكبار هستند. سوريه، كره شمالي و ليبي از ايران حمايت مي‌كردند البته ليبي هم اواسط جنگ حمايت‌هاي خود را برداشت و از عراق جانبداري كرد.

رييس پژوهشكده دفاع مقدس تصريح كرد: وقتي دشمنان مي‌بينند جوان امروزي با فرهنگ دفاع مقدس لباس رزم مي‌پوشد و مدافع حرم مي‌شود. لباس رزم مي‌پوشد و با انواع توطئه‌هاي دشمنان مقابله مي‌كند مي‌گويد اگر ما فرهنگ را بزنيم مشكل حل خواهد شد.

سردار كبيري با بيان اينكه حضرت امام با هوشمندي كه داشتند توانستند نسل جوان دوران دفاع مقدس را در بعد معنوي و عاطفي هدايت كنند گفت: رفتاري كه اين جوانان از خود نشان دادند نتيجه اين شده كه سيلي كه دشمن از دفاع مقدس خورده هنوز اين توان را ندارد كه ذره‌اي در برابر ما قد علم كند.

وي تصريح كرد: بر اين اساس براي آن‌ها ضرورت دارد كه دروان دفاع مقدس را تحريف كنند و راه مقاومت را به راه مذاكره و سازش برگردانند.

در پايان سردار كبيري رييس پژوهشكده دفاع مقدس نيز در خصوص پذيرش قطعنامه ۵۹۸ از سوي كشورمان گفت: اين قطعنامه در زماني تصويب شد كه ما در اوج قدرت بوديم. بعد از عمليات الفجر ۸ و در زماني بود كه عمليات كربلاي ۵ به نتيجه رسيده بود و دشمن كاملا مستاصل شده بود.

وي افزود: در خلال جنگ و در زماني ما قدرت مي‌گرفتيم و قدم بر مي‌داشتيم عراقي‌ها احساس خطر مي‌كردند و دست به دامن سازمان‌هاي بين‌المللي مي‌شدند. آن‌ها هم قطعنامه‌اي صادر مي‌كردند. اما در اين مقطع قطعنامه ۵۹۸ را به گونه‌اي تنظيم كردند كه شروط ايران در آن رعايت شده بود ضمن آنكه در اين مقطع ديگر عزم كشور‌هاي بزرگ بر اين شده بود كه به هر شكلي كه شده ايران را ساقط كنند بنابراين تدبير حضرت امام (ره) در آن برهه از زمان بسيار هوشمندانه بود.


بررسي تاريخچه دفاع مقدس با حضور سردار كبيري

19 دي 1399-20:14:54

منبع:

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده:


تصاوير تكميلي:
بررسي تاريخچه دفاع مقدس  با حضور سردار كبيري
19 دي 1399-20:14:54
منبع: 
فرستنده: 

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
افتتاحيه -سخنراني سرلشکر باقري -سخنراني دکترظريف -سخنراني سردار قاآني -سخنراني سردار اشتري -سخنراني حجه الاسلام رئيسي تجليل از برگزيدگان-
فراخوان
همايش بين المللي مطالبات حقوقي - بين‌المللي دفاع مقدس

همايش بين المللي مطالبات حقوقي - بين‌المللي دفاع مقدس

اين همايش قصد دارد به عملكرد سازمان‌هاي بين المللي در رابطه با حمله عراق به ج.ا.ايران و حمايت كشورهاي آمريكا، آلمان، انگليس، فرانسه و نيز گروهك هاي معاند و ضد انقلاب از صدام و رژيم بعث عراق، بپردازد؛

نمايش ...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش ...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش ...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش ...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش ...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است. http://dsrc.ir

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره