كاربر ميهمان دوشنبه، 27 دي 1400
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

گزارش تصویری/گالری

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکدۀ امنیت داخلی (امنیتی غیرمسلحانه)

● پژوهشکدۀ جنگ‌های نامنظم و توسعۀ پدافند داخلی (امنیتی مسلحانه)

● پژوهشکدۀ جبهۀ مقاومت

● پژوهشکدۀ دفاع مقدس

● مرکز دایرة‌المعارف دفاعی و امنیتی انقلاب اسلامی

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 فتح خرمشهر، فتح خون/ سرلشكر صفوي در گفت‌وگوي تفصيلي با دفاع‌پرس: شكست راهبرد تهاجمي عراق در پي عمليات بيت‌المقدس/ فتح خرمشهر برتري استراتژي ايران بر عراق را اثبات كرد

دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا گفت: فتح خرمشهر پيروزي استراتژي ايران در برابر عراق را به اثبات رساند و معادله سياسي نظامي جنگ را به نفع ايران تغيير داد.

3 خرداد 1400-21:51:55


فتح خرمشهر، فتح خون/ سرلشكر صفوي در گفت‌وگوي تفصيلي با دفاع‌پرس: شكست راهبرد تهاجمي عراق در پي عمليات بيت‌المقدس/ فتح خرمشهر برتري استراتژي ايران بر عراق را اثبات كرد
3 خرداد 1400-21:51:55
منبع: 
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: 

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

سوم خرداد ۱۳۶۱ زماني است كه خرمشهر پس از ۵۷۸ روز اشغال، مجدداً به آغوش ميهن‌ اسلامي‌مان بازگشت؛ واقعه‌اي كه موجب شد مردم پس از شنيدن خبر آزادسازي اين شهر به شادماني بپردازند و حتي امام خميني (ره) نيز در همين رابطه عنوان كردند: «خرمشهر را خدا آزاد كرد»؛ لذا نظر به اهميت اين موضوع، گفت‌وگويي تفصيلي را با سردار سرلشكر پاسدار «سيد يحيي صفوي» دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا انجام داديم كه ماحصل آن در ادامه آمده است.

دفاع‌پرس: مواضع آمريكايي‌ها در آستانه عمليات بيت‌المقدس چگونه بود؟

از نظر شرايط محيط منطقه‌اي ابتدا به مواضع آمريكايي‌ها در آستانه عمليات بيت‌المقدس مي‌پردازم؛ در آن زمان كارتر رئيس جمهور آمريكا بود و به شدت از پيروزي انقلاب اسلامي ايران و از شكست عمليات تهاجم نظامي در پنجم ارديبهشت ۱۳۵۹ در طبس و نيز به جهت تصرف لانه جاسوسي اين كشور در تهران توسط دانشجويان‌ پيرو خط امام (ره) و از همه مهم‌تر، چون آن‌ها دومين متحد استراتژيك خود بعد از رژيم صهيونيستي در منطقه را از دست داده بودند به شدت عصباني بودند؛ لذا بنابر آنچه روزنامه واشنگتن‌پست نوشته بود، استراتژي آمريكا در برابر جنگ عراق عليه ايران اين‌گونه بود كه كارتر قصد دارد رژيم امام خميني (ره) را تا انجام انتخابات بعدي رياست جمهوري آمريكا سرنگون سازد و يك رژيم متمايل به آمريكا را در ايران روي كار بياورد.

در چنين شرايطي امام خميني (ره) در يك بيان صريح و روشن فرمودند كه كارتر در انتخابات بعدي نمي‌تواند پيروز شود و شكست مي‌خورَد در واقع اين پيش‌بيني بود كه امام (ره) از شكست كارتر در انتخابات بعدي رياست جمهوري آمريكا كرده بودند.

فتح خرمشهر پيروزي استراتژي ايران در برابر عراق را اثبات كرد/ فتج خرمشهر باعث فروپاشي استراتژي عراق در هجوم به ايران شد

البته در همان ايام يكي از مقامات پنتاگون صريحاً اعلام كرد كه كمك آمريكا به عراق در جهان عرب منافع زيادي را به همراه دارد؛ بر اين اساس در ۲۶ فروردين ۱۳۶۱ وزارت خارجه آمريكا ازسرگيري روابط سياسي با عراق و توسعه آن را اعلام كرد و متعاقب آن تحولات نظامي در منطقه خليج فارس، دولت آمريكا «واين برگر» وزير دفاع را به كشور‌هاي عربي منطقه خليج فارس فرستاد و در اين سفر وي به سران اين كشور‌ها قول داد همه گونه سلاح و تجهيزات را به آن‌ها مي‌فروشد و هم‌زمان در همين ايام آمريكايي‌ها ايران را به عنوان يك تهديد نظامي منطقه‌اي اعلام كردند و نماينده آمريكا در سازمان ملل رسما اعلام كرد كه اگر عراق از آمريكا كمك بخواهد، هرگونه امكانات نظامي را در اختيار عراق خواهيم گذاشت.

بر همين اساس، آمريكايي‌ها فروش پنج فروند هواپيماي مسافربري بوئينگ را كه به حالت تعليق درآورده بودند، لغو كردند و آن را به عراقي‌ها فروختند و يا مشاور وزير وقت خارجه آمريكا به بغداد رفت و با مقامات عالي عراق ديدار كرد.

فتح خرمشهر پيروزي استراتژي ايران در برابر عراق را اثبات كرد/ فتج خرمشهر باعث فروپاشي استراتژي عراق در هجوم به ايران شد

روابط تجاري آمريكا با عراق نيز با شروع جنگ تحميلي توسعه يافت؛ در حالي كه سال ۱۹۷۹ و در اوايل پيروزي انقلاب اسلامي كل صادرات آمريكا به عراق ۴۳۲ ميليون دلار بود، در سال ۱۹۸۰ و همزمان با آغاز عمليات بيت‌المقدس به ۷۲۴ ميليون دلار و در يك سال بعد به ۱۹۸۱ به ۹۱۴ ميليون دلار يعني حدود يك ميليارد دلار افزايش پيدا كرد و همچنين رسماً اجازه استفاده از موتور‌هاي ساخت آمريكا براي چهار فروند ناو جنگي كه عراقي‌ها به ايتاليايي‌ها سفارش داده بودند، نيز صادر شد.

از سوي ديگر همزمان با عمليات بيت‌المقدس، حضور ناو‌هاي بيگانه در منطقه خليج فارس هم دو برابر شد؛ آمريكايي‌ها از ۱۷ مهر ۱۳۵۹ برابر با نهم اكتبر ۱۹۸۰ چهار فروند آواكس را در عربستان سعودي مستقر كردند؛ اين هواپيما‌ها هر ۲۴ ساعت تمام تحركات نظامي ايران را به عراق گزارش مي‌دادند و پس از شكست عراق در عمليات فتح‌المبين كه در فروردين ۱۳۶۱ شروع شد اين كمك‌هاي اطلاعاتي آمريكا به عراق افزايش يافت؛ به صورتي كه صدام چهار سال بعد يعني در ماه مي ۱۹۸۴ رسماً در سخنراني خود، خبر دريافت اطلاعات از هواپيما‌هاي آمريكايي مستقر در عربستان را اعلام كرد.

آمريكايي‌ها توانستند به صورت‌هاي مختلف، كمك‌هاي سياسي به عراق را با فشار به سازمان ملل و شوراي امنيت انجام دهند و اين در حالي بود كه سازمان ملل تا قبل از آزادسازي خرمشهر رسماً اعلام نمي‌كرد كه عراق به ايران حمله كرده است؛ زيرا در بيانيه‌هايي كه صادر مي‌شد از عبارت «وضعيت ايجادشده بين ايران و عراق» استفاده مي‌كرد.

فتح خرمشهر پيروزي استراتژي ايران در برابر عراق را اثبات كرد/ فتج خرمشهر باعث فروپاشي استراتژي عراق در هجوم به ايران شد

براي اينكه اين مسئله بهتر روشن شود به وقايع سال ۱۹۹۰ كه عراق به كويت حمله كرد و اين كشور را به اشغال خود درآورد، اشاره مي‌كنم؛ در اين واقعه شوراي امنيت سازمان ملل در اولين بيانيه خود كه در رابطه با اقدام اشغال كويت صادر شد، عراق را متجاوز اعلام كرد و در يكي از بند‌هاي خود اعلام كرد بايد عراق را با استفاده از روش نظامي از كويت خارج كرد؛ لذا بلافاصله بعد از اين بيانيه، آمريكا و متحدانش كه شامل ۲۰ كشور بود، در ائتلافي در سال ۱۹۹۱ به عراق حمله كردند و ارتش اين كشور را از كويت بيرون راندند.

اين در حالي بود كه آمريكايي‌ها و اروپايي‌ها با فشار بر روي سازمان ملل و شواري امنيت مانع از آن مي‌شدند كه در حمله عراق به ايران، متجاوز بودن عراق اعلام شود، اما پس از كسب پيروزي ايران در عمليات‌هاي والفجر هشت و فتح فاو در بهمن ۱۳۶۴ و كربلاي پنج در دي ۱۳۶۵ قطعنامه ۵۹۸ تصويب شد و طي آن شوراي امنيت به دبيركل سازمان‌ ملل مأموريت داد مشخص كند چه كسي متجاوز بوده است؛ لذا «خاوير پرزدكوئيار» دبيركل وقت سازمان ملل بعد از اتمام جنگ، عراق را رسماً متجاوز اعلام كرد.

دفاع‌پرس: مواضع ساير كشور‌ها از جمله اتحاد جماهير شوروي سابق در آستانه اين عمليات چگونه بود؟

اتحاد جماهير شوروي سابق يك نوع روابط و قرارداد‌هاي طولاني‌مدت با عراقي‌ها داشت؛ آن‌ها از ابتدا تا انتهاي جنگ به‌صورت كامل صدام و رژيم بعث عراق را با كمك‌هاي تسليحاتي پشتيباني مي‌كردند؛ خاطرم هست كه قبل از عمليات آزادسازي فاو در سال ۱۳۶۴ در سفر مخفيانه‌اي كه صدام به شوروي داشت، حدود ۱۰ ميليارد دلار سلاح و تجهيزات نظامي از اين كشور خريداري كرد.

اما در آستانه عمليات بيت‌المقدس براي اولين بار نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران پرواز هواپيماي ميگ ۲۵ عراق كه هواپيماي عكس‌برداري و شناسايي است را بالاي منطقه عملياتي فتح‌المبين يعني روبه‌روي منطقه شوش و دزفول رصد كرد و اين هواپيمايي بود‌ كه عراقي‌ها تا قبل از آن، چنين هواپيمايي نداشتند.

هواپيماي پيشرفته ميگ ۲۵ در ارتفاع بالاي حدود ۴۰ هزار پا پرواز مي‌كرد و عكس‌برداري بسيار دقيقي انجام مي‌داد؛ زيرا بعد از پايان‌ جنگ وقتي توانستيم قسمتي از اين عكس‌هاي هوايي گرفته شده توسط ميگ ‌۲۵ را مشاهده كنيم، مواضع نظامي ايران در عكس‌ها به وضوح مشخص بود.

فتح خرمشهر پيروزي استراتژي ايران در برابر عراق را اثبات كرد/ فتج خرمشهر باعث فروپاشي استراتژي عراق در هجوم به ايران شد

شوروي‌ها طي جنگ تحميلي تجهيزات بيشتري در اختيار رژيم بعث عراق گذاشته بودند؛ به نحوي كه مي‌توان گفت تمام تجهيزات نظامي عراق متعلق به اين كشور بود؛ حتي ناوچه‌هاي موشك‌انداز «اوزا» عراق ساخت شوروي سابق بود.

در خصوص محيط بين‌المللي در آستانه عمليات بيت‌المقدس، بايد به سفر نمايندگان سازمان كنفرانس اسلامي به عراق كه در ۲۹ فروردين ۱۳۶۱ يعني زمان اتمام عمليات فتح‌المبين و در آستانه عمليات بيت المقدس صورت گرفت، اشاره كرد.

در اين سفر «احمد سكوتوره» رئيس جمهور وقت گينه و «حبيب شطي» دبير كل كنفرانس اسلامي به‌عنوان اعضاي هيأت ميانجي سازمان كنفرانس اسلامي به تهران آمدند و پيشنهاد عقب‌نشيني عراق از خاك ايران را دادند، ولي گفتند بايد در رابطه با رودخانه اروندرود و قرارداد ۱۹۷۵ تجديد نظري صورت گيرد؛ اما مسئولان كشورمان با قاطعيت عنوان كردند كه قرداد ۱۹۷۵ به قوت خود باقي است و در رابطه با اروندرود نيز همچون گذشته «خط تالوگ» را مبنا مي‌دانند.

در رابطه با كشور‌هاي منطقه نيز بايد گفت كشور‌هاي منطقه و به‌طور خاص مصر، اردن، كويت، عربستان سعودي، امارات، قطر، يمن و سودان از عراق حمايت مي‌كردند.

رژيم صهيونيستي نيز از بابت حمله عراق به ايران بيشترين منافع را مي‌برد؛ زيرا معتقد بودند از اين دو كشور اسلامي ايران و عراق هرچه تعداد نيروي انساني كشته شود و منابع اقتصادي اين دو كشور از بين برود به نفع اين رژيم خواهد بود؛ لذا آن‌ها علاقه‌مند بودند كه اين جنگ ادامه يابد.

در حقيقت رژيم بعث عراق بالاترين سود را به آمريكا و صهيونيست‌ها رساند؛ زيرا منابع اقتصادي و نيروي انساني ايران، عراق و كويت را به نفع آمريكا و رژيم صهيونيستي از بين برد.

دفاع‌پرس: بزرگترين كاري كه ايران در رابطه با كشور‌هاي منطقه انجام داد، چه كاري بود؟

بزرگترين كاري كه ايران در رابطه با كشور‌هاي منطقه انجام داد، اين بود كه با دولت سوريه به توافق رسيدند تا لوله نفت صادراتي عراق را كه از سوريه عبور مي‌كرد، قطع كند و بدين ترتيب درآمد‌هاي نفتي عراق به ميزان پنج ميليارد دلار در سال كاهش يافت و اين در شرايطي روي داد كه پايانه‌هاي نفتي عراق در خليج فارس يعني سكو‌هاي نفتي البكر و الاميه در همان اوايل جنگ توسط ارتش جمهوري اسلامي ايران منهدم شده بود و امكان فعاليت براي صدور نفت را نداشتند. به همين‌ جهت صادرات نفتي عراق به وسيله كاميون با عبور از خاك اردن و از طريق بندر عقبه صورت مي‌گرفت.

فتح خرمشهر پيروزي استراتژي ايران در برابر عراق را اثبات كرد/ فتج خرمشهر باعث فروپاشي استراتژي عراق در هجوم به ايران شد

علاوه بر اين، سوريه جلوي كالا‌هايي كه از لبنان و تركيه براي عراق صادر مي‌شد را هم‌ گرفت و در طول جنگ هم اين كشور از ايران حمايت مي‌كرد.

دفاع‌پرس: با وجود آن كه ارتش بعث عراق از تلاش ايران براي آزادسازي خرمشهر اطلاع داشت، چرا نتوانست مقابل رزمندگان كشورمان ايستادگي كند؟

در رابطه با وضعيت صحنه نظامي منطقه بايد گفت كه تا قبل از عمليات بيت‌المقدس يعني از پنجم مهر ۱۳۶۰ كه عمليات شكست حصر آبادان صورت گرفت تا اتمام عمليات فتح‌المبين در دهم فروردين ۱۳۶۱ حدود سه هزار كيلومتر از سرزمين‌هاي اشغالي كشورمان آزاد شده بود.

عراقي‌ها مي‌دانستند بعد از عمليات فتح‌المبين مهم‌ترين‌ منطقه‌اي كه وجود دارد، خرمشهر است و قطعاً ما براي آزادسازي آن اقدام خواهيم كرد؛ يعني آن‌ها منتظر بودند كه رزمندگان ما براي آزادسازي خرمشهر اقدام كنند؛ ولي با وجود اين، نسبت به دو عامل زمان عمليات و تاكتيك عمليات بي اطلاع بودند.

آن‌ها تصورشان اين بود كه بعد از عمليات فتح‌المبين، ما حداقل دو تا سه ماه زمان براي بازسازي نيرو‌ها و تقويت تجهيزات نظامي نياز داريم، در حالي كه فرماندهان ارتش و سپاه بعد از عمليات فتح‌المبين از رزمندگان درخواست كردند كه براي تجديد نيرو فقط يك هفته به مرخصي بروند و بعد از آن مجدداً در جبهه‌ها حضور يابند و اين درحالي بود كه عمده نفرات رزمندگان ما در جبهه را نيرو‌هاي داوطلب بسيجي شكل مي‌دادند.

بدين ترتيب با قبول اين درخواست فرماندهان از سوي رزمندگان، تقريباً پس از گذشت يك ماه از اتمام عمليات فتح‌المبين، عمليات بيت‌المقدس را در نهم ارديبهشت ۱۳۶۱ آغاز كرديم و اين براي ارتش عراق قابل قبول نبود كه بتوانيم طي اين مدت كوتاه عمليات بزرگ آزادسازي خرمشهر را به وسعت دو برابر منطقه عملياتي فتح‌المبين انجام دهيم.

فتح خرمشهر پيروزي استراتژي ايران در برابر عراق را اثبات كرد/ فتج خرمشهر باعث فروپاشي استراتژي عراق در هجوم به ايران شد

بنابراين، عراقي‌ها در پيش‌بيني زمان اين عمليات غافلگير شدند و علاوه بر اين، تاكتيك عمليات نيز موجب غافلگيري عراقي‌ها شد؛ زيرا مواضع آن‌ها از چهار طرف در منطقه عملياتي بيت‌المقدس به رودخانه و دريا محدود مي‌شد، بدين‌صورت كه در شمال رودخانه كرخه، در شرق رودخانه كارون، در غرب هورالهويزه و در جنوب هم اروند و شط‌العرب قرار داشت.

دفاع‌پرس: براي انجام عمليات بيت‌المقدس چه يگان‌هايي حضور داشتند؟

جهت انجام عمليات، ۱۹۵ گردان رزمي از ارتش و سپاه را آماده كرده بوديم و براي هدايت نيرو‌ها قرارگاه مركزي به نام «كربلا» با فرماندهي مشترك محسن رضايي از سپاه و شهيد صياد شيرازي از ارتش تشكيل شده بود - بنده هم جانشين محسن رضايي فرمانده وقت كل سپاه در اين قرارگاه و معاون عمليات كل سپاه بودم. - علاوه بر قرارگاه مركزي در ابتداي شروع عمليات سه قرارگاه فرعي نيز تشكيل شده بود كه در قرارگاه قدس سرهنگ سيروس لطفي فرمانده وقت لشكر ۱۶ زرهي قزوين و احمد غلامپور فرماندهي نيرو‌ها را در شمال منطقه به‌منظور عبور از رودخانه كرخه و رسيدن به كوشك و طلاييه برعهده داشتند. در اين‌ منطقه نيرو‌هاي تحت امر قرارگاه قدس، تيپ ۵۸ ذوالفقار و گردان ۲۵۴ به همراه شش گردان توپخانه از ارتش و تيپ‌هاي ۳۱ عاشورا، ۲۱ امام رضا (ع)، ۳۷ نور، ۴۱ ثارالله و ۴۳ بيت‌المقدس از سپاه بودند.

در قرارگاه مياني كه قرارگاه فتح بود، سرهنگ مسعود منفرد نياكي فرمانده وقت لشكر ۹۲ زرهي خوزستان و غلامعلي رشيد فرماندهي را عهده‌دار بودند كه نيرو‌هاي تحت امر آن‌ها از ارتش لشكر ۹۲ زرهي، تيپ‌هاي ۵۵ هوابرد، ۳۷ زرهي، گردان۱۵۱ و از سپاه تيپ‌هاي ۱۴ امام‌ حسين (ع)، ۸ نجف اشرف و ۲۵ كربلا يود.

در قرارگاه جنوبي هم كه «نصر» نام داشت، شهيد حسن باقري و سرهنگ حسين حسني سعدي به‌عنوان فرماندهان اين قرارگاه حضور داشتند؛ در اين قرارگاه نيز از ارتش لشكر ۲۱ حمزه، تيپ ۲۳ نوهد، گروه رزمي حر و تعدادي هم از نيرو‌هاي ژاندارمري سابق در حد يك گردان به همراه تيپ‌هاي ۷ ولي عصر (عج)، ۲۷ محمد رسول الله (ص)، ۴۶ فجر و ۲۲ بدر قرار داشتند.

دفاع‌پرس: براي براي اولين بار عمليات عبور از رودخانه در اين عمليات انجام شد؛ نحوه اجراي اين عمليات چگونه بود؟

پس از برگزاري جلسات مشترك بين فرماندهان ارتش و سپاه، مقرر شد عمليات با عبور از رودخانه كارون آغاز شود؛ بر اين اساس نياز به احداث هفت پل شناور بر روي رودخانه بود كه انجام اين مهم بر عهده لشكر ۹۲ ارتش گذاشته شد، ولي علي‌رغم‌ تلاش‌هايي كه شد، تا شب عمليات فقط پنج پل شناور احداث شد.

اين پنج پل كه احداث شد، حدود ۱۰ هزار نيرو با تجهيزات و ادوات لازم از كارون عبور و منطقه‌اي به وسعت ۸۰۰ كيلومتر مربع را آزاد كردند؛ سپس نيرو‌ها به جاده اهواز - خرمشهر رسيدند و اين اتفاق در شرايطي روي داد كه نيرو‌ها طي يك شب ۲۵ كيلومتر را به همراه سلاح و تجهيزات آن هم در وضعيت جنگي پياده طي كرده بودند در صورتي كه بدونِ تجهيزات در روز مي‌توان حداكثر پنج كيلومتر پياده‌روي كرد.

دفاع‌پرس: در عمليات بيت‌المقدس فرماندهان مجبور به تغيير تاكتيك شدند؛ اجراي اين تاكتيك چگونه صورت گرفت؟

مرحله دوم عمليات را از ۱۷ تا ۲۱ ارديبهشت آغاز كرديم كه در اين مرحله توانستيم به خط مرزي برسيم، اما در مرحله سوم چون با مشكلاتي مواجه شديم به ناچار مقداري تأخير در اجراي اين مرحله ايجاد شد به همين‌ خاطر از ۲۲ تا ۳۱ ارديبهشت در ادامه عمليات توقفي به وجود آمد كه بعد از آن مرحله چهارم عمليات از يكم تا سوم خرداد صورت گرفت.

در اين عمليات به دليل طولاني شدن زمان اجراي آن و گرم شدن هوا و وجود زخمي‌ها و شهدا مجبور شديم يك تيپ از لشكر ۷۷ ارتش و تيپ‌هاي ۳۳ المهدي، ۱۷ قم و امام سجاد (ع) را تحت عنوان قرارگاه فجر به فرماندهي مشترك سرهنگ ازگمي و مجيد بقايي بكارگيري كنيم و تاكتيك ما هم اين بود كه توانستيم از سمت شلمچه، جاده اصلي را پشت عراقي‌ها ببنديم.

البته قبل از اينكه مرحله نهايي عمليات را آغاز كنيم، ارتش صدام خبرنگار‌ها را برده بود خرمشهر و آنجا اعلام كرده بود كه ايراني‌ها دروغ مي‌گويند، چون هنوز خرمشهر دست ما قرار دارد.

عراق به شدت مصمم بود كه خرمشهر را همچنان در اشغال خود نگاه دارد؛ به همين‌ منظور ۱۰ هزار نيرو را به اين شهر آورده بود، ولي با تغيير تاكتيكي كه انجام داديم، يعني گراي ۲۷۰ درجه كه به سمت شلمچه و بصره بود را به ۹۰ درجه تغيير داديم و با گراي ۱۸۰ به سمت جنوب آمديم و بدين‌صورت ارتش عراق را دور زديم؛ بدين ترتيب در مرحله آخر عمليات حدود ساعت ۱۱ صبح اولين يگان‌هاي ما وارد شهر خرمشهر شدند و نماز ظهر را تمام يكان‌ها در اين شهر اقامه كردند.

دفاع‌پرس: فتح خرمشهر چه موضوعي را به اثبات رساند؟

در اين عمليات توانستيم ۱۹ هزار اسير بگيريم و با توجه به اينكه بزرگترين دستاورد عراقي‌ها اشغال خرمشهر بود، پس از آزادسازي اين شهر، استراتژي عراق در هجوم به ايران كاملاً فروپاشيد و خرمشهر پس از ۵۷۸ روز اشغال، مجدداً به آغوش ميهن‌ اسلامي ما بازگشت.

فتح خرمشهر پيروزي استراتژي ايران در برابر عراق را اثبات كرد/ فتج خرمشهر باعث فروپاشي استراتژي عراق در هجوم به ايران شد

خرمشهر در حالي آزاد شد كه وقتي در سوم خرداد ۱۳۶۱ وارد اين شهر شدم، هيچ خانه‌اي از تخريب و غارت ارتش بعث عراق در امان نمانده بود؛ به نحوي كه پس از آزادسازي خرمشهر و‌قتي وارد سنگر عراقي‌ها مي‌شديم، اموال خانه‌هاي غارت شده را در سنگر‌ها مشاهده مي‌كرديم؛ در واقع آن‌ها در زمان حضورشان در خرمشهر جنايت جنگي انجام داده بودند.

فتح خرمشهر پيروزي استراتژي ايران در برابر عراق را به اثبات رساند و معادله سياسي نظامي جنگ را به نفع ايران تغيير داد.

دفاع‌پرس: آيا عراق در خط پدافندي كه براي ممانعت از آزادسازي خرمشهر ايجاد كرده بود، از نظرات كارشناسي ديگر كشور‌ها استفاده كرده بود؟

غير از موانع طبيعي كه به آن اشاره شد، ارتش عراق دور تا دور خرمشهر را مين‌گذاري كرده بود و حتي ميله‌هاي آهني در زمين به‌صورت عمود قرار داده بودند به تصور اينكه قصد داريم به وسيله هلي‌برن و نيرو‌هاي چترباز اقدام به آزادسازي شهر كنيم.

حال اينكه چنين اقدامي با استفاده از نظرات كارشناسان نظامي ديگر كشور‌ها صورت گرفته بود يا نه هيچ مدركي نداريم، اما نكته حائز اهميت است كه وقتي مرحله چهارم عمليات را در يكم خرداد شروع كرديم، سرهنگ «زيدان» كه منطقه با فرماندهي و نظارت او مين‌گذاري شده بود، در هنگام فرار روي مين رفت و به هلاكت رسيد؛ همچنين در اين عمليات، يك فروند بالگرد عراقي‌ها نيز به‌وسيله آرپي‌جي مورد اصابت قرار گرفت.


فتح خرمشهر، فتح خون/ سرلشكر صفوي در گفت‌وگوي تفصيلي با دفاع‌پرس: شكست راهبرد تهاجمي عراق در پي عمليات بيت‌المقدس/ فتح خرمشهر برتري استراتژي ايران بر عراق را اثبات كرد

3 خرداد 1400-21:51:55

منبع:

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده:


تصاوير تكميلي:
فتح خرمشهر، فتح خون/ سرلشكر صفوي در گفت‌وگوي تفصيلي با دفاع‌پرس: شكست راهبرد تهاجمي عراق در پي عمليات بيت‌المقدس/ فتح خرمشهر برتري استراتژي ايران بر عراق را اثبات كرد
3 خرداد 1400-21:51:55
منبع: 
فرستنده: 

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
افتتاحيه -سخنراني سرلشکر باقري -سخنراني دکترظريف -سخنراني سردار قاآني -سخنراني سردار اشتري -سخنراني حجه الاسلام رئيسي تجليل از برگزيدگان-
امروز

شهادت فدائيان اسلام : حجه الاسلام سيدمجتبي نواب صفوي، خليل تهماسبي،مظفرذوالقدر، سيدمحمد واحدي


فراخوان
همايش بين المللي مطالبات حقوقي - بين‌المللي دفاع مقدس

همايش بين المللي مطالبات حقوقي - بين‌المللي دفاع مقدس

اين همايش قصد دارد به عملكرد سازمان‌هاي بين المللي در رابطه با حمله عراق به ج.ا.ايران و حمايت كشورهاي آمريكا، آلمان، انگليس، فرانسه و نيز گروهك هاي معاند و ضد انقلاب از صدام و رژيم بعث عراق، بپردازد؛

نمايش ...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش ...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش ...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش ...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش ...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است. http://dsrc.ir

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره