كاربر ميهمان جمعه، 30 فروردين 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 دكتريني كه امام بنيان نهاد/ گفتگو با محمدمهدي تندگويان

امام خميني(ره) فرزندي بي بديل براي اسلام بودند كه موفق شدند در عصر تباهي و تيرگي و غلبه پليدي‌ها و جاهليت استكباري در تأسي و اقتدا به خاتم رسولان و خاندان مطهرش بر همگان سبقت گيرد و چون ستاره‌اي درخشان به پرتوافشاني بپردازد.

16 خرداد 1392-10:08:41


دكتريني كه امام بنيان نهاد/ گفتگو با محمدمهدي تندگويان
16 خرداد 1392-10:08:41
منبع: سايت تبيان
پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امام خميني(ره) فرزندي بي بديل براي اسلام بودند كه موفق شدند در عصر تباهي و تيرگي و غلبه پليدي‌ها و جاهليت استكباري در تأسي و اقتدا به خاتم رسولان و خاندان مطهرش بر همگان سبقت گيرد و چون ستاره‌اي درخشان به پرتوافشاني بپردازد. ايشان رايت رهبري را بر دوش نهادند و كوكب هدايت و مشعل فروزان انسان‌هايي شدند كه راه مقصود را گم كرده و از وادي تحيّر سر بر آورده و وحشت و نگراني بر آنان استيلا يافته بود.

پويندگان طريق پاكي كه اين بزرگ‌مرد را نمادي عالي از فضيلت‌هاي عالي اخلاقي و عرفاني و تربيت شده مكتب پيامبر اكرم (ص) ديدند و مشاهده كردند ايشان زهد، اخلاص، فروتني و شهامت را در وجود خويش متجلّي ساخته شيفته و مشتاق راهش شدند. امام از سلاله پاك رسول خدا بودند كه در بوستان ذريّه آن فرستاده‌ الهي چون گلي شكفتند و عطر وجودشان عالم را معطر ساخت.

يكي از اين عاشقان ره ولايت، شهيد تندگويان جواني انقلابي بود كه بارها به دليل انتشار و پخش اعلاميه‌ها و پيام‌هاي حضرت امام خميني (ره) در دوران خفقان محمدرضا پهلوي، بازداشت شد و به زندان افتاد و از جمله در سال 1352 دستگير و پس از ماه‌ها بازداشت در زندان كميته شهرباني و ساواك مورد شكنجه‌هاي بسيار قرار گرفت؛ مثلا ناخن‌هاي او را كشيدند و پاهايش را با مته سوراخ كردند و يا شوك‌هاي عصبي شديد به او دادند، ولي او تسليم آن شكنجه‌هاي وحشتناك نشد و سرانجام پس از يازده ماه با بدني مجروح آزاد شد.

شهيد محمدجواد تندگويان كه در دوران تحصيل خود، از دانشجويان ممتاز دانشكده نفت آبادان بود، در كنار فراگيري علم و دانش از تهذيب و خودسازي و فعاليت‌هاي مذهبي و انقلابي غافل نبود تا آنجا كه همواره با جوانان مسلمان و در خط انديشه‌هاي امام خميني (ره) انجمن اسلامي دانشكده را راه‌اندازي و فعال كرد.

محمدمهدي تندگويان فرزند ارشد و تنها پسر شهيد تندگويان است كه به بهانه سالگرد ارتحال امام، سراغ او رفتيم تا از سلوك و انديشه پدر شهيدش درباره حضرت امام (ره) بيشتر بشنويم.

شهيد تندگويان يكي از پيوان امام بود، پدر را در اين راه چگونه معرفي مي كنيد؟

پدر حضرت امام را به خوبي مي شناخت و اين را از منش و رفتار او به خوبي براي اطرافيان قابل درك بود. مقاومت پدر در زندان و همچنين در اسارت منشا گرفته از شناخت صحيح وي از امام و اسلام بوده است.

به گفته اقوام و دوستان هميشه از امام عاشقانه سخن مي گفت و در دوران خفقان شاهنشاهي رساله امام را در گوشه حياط خانه نگهداري مي كرد و از مقلدان ايشان بود و تا لحظه شهادت به تقليد و دفاع از امام ادامه داد. يكي از افتخارات پدر عضويت در كميته استقبال از امام بوده و روز ورود امام را به عنوان يكي از بهترين روزهاي زندگيش ياد مي كرده است.

حكومت جديد پا گرفته بر اين دكترين برگرفته از اسلام ناب محمدي (ص) بود، تا روزي كه امام بنيان اين حكومت الهي را بنا نهاد چنين سيستم و نظامي موجود نبود درباره شخصيتي كه توانست در پرتو اعتماد به لطف الهي و ايمان به هدف، نظام كهن دو هزار و پانصد ساله را به زباله دان تاريخ بريزد و به جامعه‌ي اسلامي هويت تازه‌اي بخشد و گرد خود فراموشي را از چهره‌ي آنان بزدايد و آنان را با شخصيت واقعي خود آشنا سازد، فرزند شهيد تندگويان چه سخني براي گفتن دارد؟

امام خميني (ره) شخصيتي منحصر به فرد بودند كه چه در بعد سياسي، حكومتي و عرفاني بنيان‌گذار يك اتفاق ناب به نام دكترين ولايت فقيه در دنيا شدند. حكومت جديد پا گرفته بر اين دكترين برگرفته از اسلام ناب محمدي (ص) بود، تا روزي كه امام بنيان اين حكومت الهي را بنا نهاد چنين سيستم و نظامي موجود نبود، حكومت شبه اسلامي داريم اما او يك حكومت كاملا اسلامي را پايه گذاشت.

آيا اين اتفاق روند خود را طي كرده و به پايان راه رسيده است؟

اين اتفاق به يقين امروز پس از گذشت بيش از 30 سال روند سير صعودي خود را طي مي‌كند اما چندين اتفاق رخداده است كه بايد از هم تفكيك شوند. يكي شاكله اين نظام و ديگري انحرافات ايجاد شده در آن است، كسي نخواهد توانست شانيت نظام را خراب كند، در هر مقام و منصبي كه باشد چون مبنا و پايه آن دين است و يكسري خون به پاي آن ريخته شده است.

واقعه عاشورا وقتي كه در غروب به پايان رسيد پيروزي نبود كه در يك شكست به چشم آمد هفتاد و نفر آمدند و در صحراي كربلا همگي قرباني شدند به ظاهر يك شكست اما اين پيروزي ابدي اسلام بود اتفاقي كه امام حسين (ع) رقم زدند و پيروزي كه ايجاد كردند انگيزشي به وجود آورد براي تكان دادن دنيا و باعث شد پس از 1400 سال در آن‌سوي جهان شخصي كه حتي مسلمان نيست بگويد اگر به دنبال آزاده مي‌گردي يعني بايد حسين (ع) را دريابي.

چه ارتباطي بين واقعه كربلا و انقلاب وجود


دكتريني كه امام بنيان نهاد/ گفتگو با محمدمهدي تندگويان

16 خرداد 1392-10:08:41

منبع: سايت تبيان

پيوند: براي توضيحات بيشتر اينجا كليك كنيد

فرستنده: دبير سايت


تصاوير تكميلي:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.

امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات كربلاي 10 درمنطقه ي عمومي ماووت عراق


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره