كاربر ميهمان شنبه، 29 تير 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 سرلشکر باقری:

نقش شهيد باقري در پيروزي‌هاي متعدد ايران/ هرگونه تهديدي با پاسخ دندان‌شكن نيروهاي مسلح مواجه مي‌شود

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح گفت: اقدامات اطلاعاتي شهيد باقري پيروزي‌هاي متعددي را در دوران دفاع مقدس براي رزمندگان اسلام به ارمغان آورد.

9 بهمن 1397-12:40:51


نقش شهيد باقري در پيروزي‌هاي متعدد ايران/ هرگونه تهديدي با پاسخ دندان‌شكن نيروهاي مسلح مواجه مي‌شود
9 بهمن 1397-12:40:51
منبع خبر: خبرگزاري دفاع مقدس
فرستنده: دبير سرويس خبر

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

سردار سرلشكر پاسدار «محمد باقري» رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح در كنگره ملي شهيد حسن باقري كه صبح سه‌شنبه در تبريز برگزار شد، با تقدير از مردم آذربايجان شرقي و مسؤولان اين استان در برگزاري پنج روزه كنگره شهيد حسن باقري اظهار داشت: انقلاب اسلامي دستاورد ۱۴ قرن مبارزه علماي بزرگ، صالحان و مردم مستضعف و حاصل شهادت‌ها و زحمات يك ملت است.

وي تاكيد كرد: انقلاب اسلامي به رهبري امام خميني (ره) و در شرايط دشوار ۴۰ سال پيش در اين سرزمين اتفاق افتاد و مردم تبريز نقشي اساسي در شكل‌گيري و حفظ آن داشتند.

سرلشكر باقري با اشاره به نقش مردم آذربايجان در قيام ۲۹ بهمن سال ۵۶ عنوان كرد: اين قيام، مأموريت مردم تبريز براي زنده نگه‌داشتن خون شهداي مردم قم بود كه در چهلم شهداي تبريز، سراسر كشور در انقلاب شعله كشيد و طومار قوي‌ترين حلقه استعمار در منطقه را در هم پيچيد.

وي افزود: انقلاب اسلامي اتفاقي بود كه آمريكا و سايرين را غافل‌گير كرد و از اين جهت همه مردم ايران مديون مردم آذربايجان و تبريز هستند.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح با اشاره به نقش مردم آذربايجان در گسترش مكتب تشيع در كشور گفت: توسعه و فراگيري مكتب شيعه در ايران مديون مردم آذربايجان است؛ چرا كه قبل از آن، مكتب تشيع فراگير نبود.

وي ادامه داد: اگر مروري كوتاه بر ۴۰ سال انقلابداشته باشيم، مي‌فهميم در چه شرايطي قرار داريم؛ ملت ايران ۴۰ سال پيش قيامي انجام داد و در مقابل هجمه دشمنان قرار گرفت و با تحريم، توطئه كودتا و ترور مواجه شد.

سرلشكر باقري با اشاره به نقشه دشمنان براي نابودي انقلاب تاكيد كرد: دشمنان هر كاري انجام دادند تا اين انقلاب زمين بخورد و از بين برود، اما صلابت و قدرت آن روز به روز تقويت شد از اين رو جنگ بزرگي را عليه مردم تحميل كردند.

وي افزود: ملتي كه رزمندگان مردمي و سپاهش سررشته‌اي در جنگ نداشتند، مورد تهاجم رژيم بعث عراق قرار گرفتند كه از حمايت ۳۵ كشور برخوردار بود. شوروي كه آن سال‌ها با آمريكا دشمني داشت، براي شكست دادن انقلاب با آمريكا همراه شد، اما اين ملت هشت سال جنگيد و در نهايت پيروز شد.

سخنران ويژه كنگره شهيد باقري يادآور شد: جنگ زماني آغاز شد كه ايران آمادگي مقابله با دشمن را نداشت و سرزمين‌هايي مانند خرمشهر و بستان از دست رفت، اما با تلاش و ريخته شدن خون شهدا، جنگ با پيروزي ملت به پايان رسيد.

وي با اشاره به نقش سردار شهيد علي تجلايي در دفاع از شهر سوسنگرد، خاطرنشان كرد: دي ماه سال ۵۹ سوسنگر در محاصره دشمن قرار گرفت و كمتر از ۳۰۰ رزمنده در شهر وجود داشت، اما شهيد علي تجلايي با تن زخمي و به همراه نيرو‌هاي آذربايجان از سوسنگرد دفاع كردند.

سرلشكر باقري با بيان اينكه امروز ايران در منطقه قدرتمندترين كشور است، افزود: در كنار جنگ، اين ملت همواره با فشار اقتصادي، تحريم، جاسوسي و عمليات تروريستي مواجه بوده و هست، اما با تمام فشار‌ها همچنان ايستاده و قد خم نكرده است.

وي ادامه داد: امروز ما در شرايطي قرار داريم كه اگر روزي در سوسنگرد محاصره بوديم، امروز امن‌ترين كشور منطقه را داريم و نيرو‌هاي مورد حمايت آمريكا و عربستان در عراق و سوريه به دست رزمندگان جوان شما شكست خورده و از بين مي‌روند.

رئيس ستادكل نيرو‌هاي مسلح با اشاره به تحولات اخير سوريه تصريح كرد: اگر هدايت امثال سردار سليماني نبود، عتبات عاليات مورد تعرض قرار مي‌گرفت. اين موجب سربلندي مردم ايران و خانواده‌هاي شهداست كه در سوريه آن كشورهايي كه روزي كمر به بركناري دولت قانوني آن بسته بودند، امروز صف بسته‌اند تا سفارتشان را باز كنند.

وي تاكيد كرد: با اينكه امروز ايران به قدرت اول منطقه تبديل شده است، در عين حال عادلانه رفتار مي‌كند و چشم‌داشتي به خاك هيچ كشوري ندارد، اما دشمنان مي‌دانند كه اگر نيت تهاجم و تجاوز داشته باشند، پاسخ دندان‌شكني دريافت خواهند كرد.

سرلشكر باقري در ادامه با اشاره به اهميت زنده نگه‌داشتن ياد و خاطره شهداي جنگ تحميلي اظهار داشت: شهداي ما مردانه، ايثارگرانه، غيرتمندانه و شجاعانه در جبهه حق عليه باطل جنگيدند و در نهايت با كسب توفيقات الهي به فيض عظماي شهادت نائل شدند.

وي با ابراز خرسندي از حضور در مراسم بزرگداشت شهداي دفاع مقدس افزود: امروز مراسمي براي گراميداشت شهيد حسن باقري برگزار شده است كه من به احترام مردم تبريز اين دعوت را پذيرفتم؛ چراكه تاكنون كمتر درباره برادرم صحبت كرده‌ام.

سرلشكر باقري با اشاره به سخن امام جمعه تبريز درباره برادر شهيدش گفت: شهيد باقري يكي از تربيت‌يافتگان مكتب اسلام است؛ او در سنين بين ۲۳ الي ۲۴ سالگي كه صرفاً يك سربازي عادي در ژاندارمري انجام داده بود به يكباره وارد صحنه جنگ مي‌شود.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح افزود: در روز دوم شروع جنگ، در جلسات خبرنگاري از همكارانش خداحافظي مي‌كند و به آن‌ها مي‌گويد «شما به خبرنگاري بپردازيد؛ من كار‌هاي ديگري دارم» و سپس وارد جبهه مي‌شود.

وي با اشاره به پيشينه كار اطلاعاتي شهيد باقري تصريح كرد: او به خاطر همكاري‌هاي قبلي كه با اطلاعات سپاه داشت، تشخيص مي‌دهد كه جبهه يك كسري بزرگ دارد و آن نبودِ واحد «اطلاعات عمليات» است. او معتقد بود براي تصميم‌گيري صحيح در عرصه نبرد بايد ابتدا فرماندهان و رزمندگان ما از چشماني باز برخوردار شوند و نسبت به وضعيت اقليمي و جوي، استعداد دشمن، مقدورات و توانايي دشمن، نياز‌هاي دشمن و وضعيت خطوط مقدم و خطوط عمقي دشمن آگاهي و اطلاعات كافي داشته باشند.

سردار باقري ادامه داد: لذا يك جوان كه آموزش اطلاعات نظامي نديده است، اين كار را در خوزستان آغاز مي‌كند كه شايد طي يك ماه اطلاعات جمع‌آوري شده را در ۱۲ بولتن اطلاعاتي منتشر مي‌كند كه نخستين بولتن اطلاعاتي متعلق به چهارم مهرماه يعني چهار روز پس از شروع جنگ تحميلي است و اولين گزارش اطلاعاتي براي حضرت امام (ره) و سران كشور و فرماندهان از سوي وي ارسال مي‌شود.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح افزود: بعد از فعاليت‌هاي ايشان و همفكرانش بود كه اين اطلاعات رشد كرده و بزرگاني در اين مكتب، آموزش ديده و پاي كار آمدند.

وي گفت: در ماه چهارم جنگ شهيد باقري يك پيش‌بيني مي‌كند و مي‌گويد كه سپاه چهارم ارتش عراق كه در منطقه فتح‌المبين و غرب شوش مي‌جنگند با سپاه سوم عراق كه در منطقه بصره مي‌جنگد، تلفيق خواهند شد؛ چرا كه راه آن‌ها از داخل ايران بسته شده و بايد از جاده عماره به بصره تردد مي‌كردند تا حمله به مواضع ما صورت گيرد و اين پيش‌بيني شهيد باقري تحقق پيدا مي‌كند.

سرلشكر باقري با اشاره به نقاط ضعف و قوت ايران اسلامي در دوران دفاع مقدس خاطرنشان كرد: اين بصيرت اطلاعاتي حاصل لطف و كمك الهي و تلاش و ايثار و جهاد آن شهيد و همراهانش بود كه برخي از آنان شهيد شدند و برخي هم امروز به عنوان پيشكسوت حضور دارند.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح تصريح كرد: اقدامات اطلاعاتي صورت گرفته در دفاع مقدس جزو نقاط قوت جمهوري اسلامي است. اگر ما در آن دوران به لحاظ تجهيزات، كم و كسري داشتيم يا اينكه تجهيزات باقي‌مانده ارتش دچار مشكل تأمين قطعات يدكي بود و اگر در حوزه اعتباري و مالي با كسري مواجه بوديم، اما نقاط قوتي هم داشتيم كه اطلاعات از مهم‌ترين آن‌ها بود؛ به طوري كه بعدها به مرور رشد كرد و به درخت تنومندي تبديل شد كه در تمام جنگ اثر داشت.

وي افزود: شهيد باقري توانست در ۲۸ ماه، كار‌هاي بزرگي انجام دهد كه يكي از آن‌ها پايه‌گذاري سازمان رزم سپاه پاسداران بود. او معتقد بود جنگ بدون سازمان و نظم راه به جايي نمي‌برد و كاري در برابر ارتش تا بن دندان مسلح پيش نخواهد برد.

سرلشكر باقري با اشاره به فرايند تأسيس توپخانه سپاه عنوان كرد: زماني كه تعدادي توپ به غنيمت گرفته شد، شهيد باقري به شهيدان شفيع‌زاده و طهراني مقدم گفت كه توپخانه سپاه را راه اندازي كنيد.

وي با اشاره به توانايي شهيد باقري در شناسايي جوانان باهوش و متدين دفاع مقدس گفت: شهيد باقري سردار قاسم سليماني را در پشت خط كرخه كور در سال ۶۰ كشف كرد، شهيد خرازي را از بين نيرو‌هاي اصفهان پيدا كرد و روزي كه شهيد باكري از اروميه به جبهه خوزستان آمده بود، پس از آشنايي با او گفت كه اين فرد مي‌تواند فرمانده‌اي مقتدر باشد.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح با اشاره به نظريه شهيد باقري در تغيير استراتژي جنگ تاكيد كرد: در چهار ماه اول جنگ كه همه عمليات‌هاي ايران با عدم فتح مواجه مي‌شد و همه از نبودِ امكانات و سلاح گلايه مي‌كردند، شهيد باقري تاكيد مي‌كرد كه اين نوع جنگ به نتيجه نمي‌رسد و اگر سلاح هم داشته باشيم، مانند شهيد علم‌الهدي و يارانش ذبح مي‌شويم.

وي افزود: شهيد باقري معتقد بود كه بايد استراتژي جنگ تغيير كند؛ از اين رو با طراحي استراتژي شناسايي دشمن، طرح‌ريزي دقيق، انجام عمليات شبانه به جاي روزانه و... موجب شد كه در اواخر دي‌ماه اين بذر شكوفه دهد و در غرب سوسنگرد دشمن شكست بخورد و تا شش ماه با پيروزي‌هاي متعدد، نااميدي را به اميد در جنگ تبديل كند.

سرلشكر باقري با اشاره به ادعاي كشورهاي غربي مبني بر حمايت از حقوق بشر عنوان كرد: در جنگ جهاني اعلام بي‌طرفي كرديم، اما به كشور تجاوز كردند و مردم را با ايجاد قحطي از بين بردند و منابع ملت را غارت كردند، اما امروز با بي‌شرمي حرف از حقوق بشر مي‌زنند؛ شرم بر اروپاييان باد كه اين بلايا را بر سرملت ما آوردند و عذرخواهي نمي‌كنند.

وي ادامه داد: بعد از ذلت قاجار و سياهي مطلق پهلوي، ملت ايران انقلاب اسلامي و حادثه دفاع مقدس را تجربه كردند و به قول رهبر انقلاب، دفاع مقدس گنجي است كه تا ۲۰۰ سال براي ما سربلندي به ارمغان خواهد آورد.

رئيس ستاد كل نيرو‌هاي مسلح با اشاره به فشار‌هاي اقتصادي و وضعيت بد معيشتي مردم تصريح كرد: مردم با فشار‌هاي اقتصادي و تحريم‌ها مواجه شدند و برخي ندانم‌كاري‌ها نيز در داخل صورت مي‌گيرد كه قابل پذيرش نيست، اما امروز در شرايطي هستيم كه اگر با ولايت‌مداري مسير را ادامه دهيم از اين مسير سخت با سربلندي بيرون خواهيم رفت.


نقش شهيد باقري در پيروزي‌هاي متعدد ايران/ هرگونه تهديدي با پاسخ دندان‌شكن نيروهاي مسلح مواجه مي‌شود

9 بهمن 1397-12:40:51

كد خبر: 37070

منبع خبر: خبرگزاري دفاع مقدس

فرستنده: دبير سرويس خبر

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.


امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

عمليات والفجر 2 درمنطقه ي حاج عمران
تصويب قطعنامه 598 درشوراي امنيت ملل متحد


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره