كاربر ميهمان سه‌شنبه، 4 تير 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 حضور و سخنراني رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوي

حضور و سخنراني رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوي

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر امروز (پنج‌شنبه) در اولين روز سال نو در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوي، سال ۹۸ را «سال فرصت‌ها» خواندند و با تأكيد بر اينكه تحقق شعار امسال يعني «رونق توليد» موجب ايجاد تحول در بخش‌هاي مختلف، افزايش اشتغال، حل مشكلات معيشتي، اصلاح نظام بانكي، افزايش ارزش پول ملي و توازن بودجه‌اي خواهد شد، سخنان مهم و پرنكته‌اي را درباره‌ي «مسائل سال جاري، مواجهه‌ي دولت‌هاي غربي با ايران و اقتصاد و رونق توليد» بيان كردند و در محور چهارم سخنان خود به تبيين وظايف جوانان در تحقق مفاد بيانيه‌ي راهبردي گام دوم پرداختند.

1 فروردين 1398-13:17:30


حضور و سخنراني رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوي
1 فروردين 1398-13:17:30
منبع خبر: پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)
فرستنده: دبير سرويس خبر

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تبريك ميلاد مبارك پيشواي عدالت حضرت اميرالمؤمنين علي عليه‌السلام به‌عنوان نوروز حقيقي و تبريك حلول سال نو و عيد نوروز، ايام اعتكاف را به دل‌هاي نوراني معتكفين تحيت گفتند و ابراز اميدواري كردند كه رحمت و تفضل الهي شامل همه‌ي آحاد ملت ايران شود.

رهبر انقلاب اسلامي، سخنان خود در اين مراسم را به چهار موضوعِ «مسائل مربوط به سال ۹۸»، «مسائل جمهوري اسلامي با دولت‌هاي غربي»، «مسئله‌ي اقتصاد و شعار رونق توليد» و «سخني با جوانان عزيز درباره‌ي كشور و انقلاب و آينده» اختصاص دادند.

ايشان درخصوص موضوع اول گفتند: برخي گويندگان و نويسندگان سال ۹۸ را «سال تهديدها» خوانده‌اند درحالي‌كه من مطلقاً اين برداشت را قبول ندارم و معتقدم سال ۹۸ به توفيق الهي «سال فرصت‌ها» و «سال امكانات و گشايش» براي ملت ايران خواهد بود.

ايشان افرادي را كه دائماً تهديدها را به رخ ملت مي‌كشند، دانسته يا ندانسته تحت تأثير رجزخواني يا جنگ رواني دشمنان ايران خواندند و با برشمردن چند نمونه از رجزخواني‌هاي دشمنان در سال ۹۷، خاطرنشان كردند: يكي از احمق‌هاي درجه يك آمريكايي گفته بود اگر از برجام خارج شويم، مردم ايران از خريد نان نيز ناتوان خواهند شد و در خيابان‌هاي ايران شورش به راه خواهد افتاد؛ همچنين يكي ديگر از آن‌ها گفته بود كه ما كريسمس ۲۰۱۹ را در تهران جشن خواهيم گرفت، كه اين حرف‌ها يا ناشي از «حماقت» است يا «خباثت و جنگ رواني»، و يا هر دوي آن‌ها.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در تبيين اين نكته كه سال ۹۸ سال فرصت‌ها است، گفتند: مشكل عمده‌ي كشور، «مشكل اقتصادي و مسئله‌ي معيشت قشرهاي ضعيف» است كه بخشي از اين مشكل ناشي از تحريم‌هاي اروپا و آمريكا است و بخش ديگرِ آن به نقايص دروني و ضعف‌هاي مديريتي بازمي‌گردد.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: هم تحريم مي‌تواند براي كشور به فرصت تبديل شود و هم مشاهده‌ي ضعف‌ها و نقايص، تجربه‌اي گران‌بها براي آينده و براي مديريت سال‌هاي بعد كشور ايجاد خواهد كرد.

ايشان در پاسخ به اين سؤال كه «تحريم چگونه مي‌تواند به فرصتي براي كشور تبديل شود»، گفتند: بر اساس تجربه، فشار حاصل از كاهش درآمدهاي نفتي براي كشور ما و هر كشور مشابه، انگيزه و تحرك چشمگيري براي اجراي اصلاحات اقتصادي و نجات كشور از وابستگي به نفت ايجاد خواهد كرد، همچنان‌كه اكنون در سطوح دولتي و تحقيقاتي، مطالعات وسيع و خوبي براي اداره‌ي كشور با درآمدهاي غيرنفتي آغاز شده است كه اگر درآمد نفتي زيادي وجود داشت، اين فكر و تحرك ايجاد نمي‌شد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي از تجربه‌ي دوران دفاع مقدس و خودداري قدرت‌هاي ماديِ شرق و غرب از در اختيار قرار دادن امكانات و تجهيزات دفاعي به ايران به‌عنوان تجربه‌اي عيني ياد، و خاطرنشان كردند: آن تجربه‌ي سخت و محدوديت‌ها موجب شد جوانان با كار و ابتكار، وابستگي نظامي كشور را به بيگانه تغيير دهند، به‌طوري كه امروز امكانات دفاعي ايران از تقريباً همه‌ي كشورهاي منطقه بهتر و برتر است.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: البته دشمنان نيز به برتري دفاعي ايران اعتراف، و تلاش دارند آن را وسيله‌ي فشار قرار دهند اما اين اتفاق نخواهد افتاد و جمهوري اسلامي به كوري چشم آن‌ها تقويت بنيه‌ي دفاعي خود را ادامه خواهد داد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر لزوم بررسي طرح‌هاي مقابله با تحريم و اجراي آن‌ها، گفتند: نبايد از تحريم‌ها بناليم و از تحريم‌كننده‌ها يعني آمريكا و اروپا توقع زيادي داشته باشيم، بلكه بايد دستگاه‌هاي دولتي و تحقيقاتي و همه‌ي جوانان صاحب فكر و انديشه با آگاهي از مسائل كشور، راه‌هاي زيادي را كه براي مقابله با تحريم و خنثي كردن خباثت دشمنان وجود دارد، بررسي و دنبال كنند.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به گزارش مسئولين ارشد دولتي مبني بر در حال تدوين بودن راهكارهاي مقابله با تحريم‌ها، تأكيد كردند: مسئولان بايد در عمل و اجرا، به‌صورت جدي‌تر و فوري‌تري وارد بشوند و نبايد كارها را با تأخير انجام داد.

رهبر انقلاب اسلامي در ادامه‌ي تبيين فرصت‌هاي سال ۱۳۹۸ به لزوم ايجاد بازدارندگي در جنگ اقتصادي با دشمن، اشاره كردند و گفتند: امروز بحمدالله همه‌ي مسئولين به اين باور رسيده‌اند كه دشمن در حال جنگ با ما است و بروز و ظهور آن در مسائل اقتصادي است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: البته ما بايد در اين جنگ، دشمن را شكست دهيم و به توفيق الهي، او را شكست خواهيم داد اما اين كافي نيست بلكه بايد بازدارندگي ايجاد كنيم و به مرحله‌اي برسيم كه دشمن احساس كند نمي‌تواند از معبر مسائل اقتصادي به كشور ضربه وارد كند و ملت را تحت فشار قرار دهد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر اينكه رسيدن به اين مرحله امكان‌پذير است، افزودند: ما در مسائل نظامي در شرايطي قرار داشتيم كه امكان مقابله با تهاجم هوايي و يا حمله‌ي موشكي دشمن را نداشتيم اما اكنون به مرحله‌اي رسيده‌ايم كه دشمنان ما در منطقه و يا دشمناني كه در منطقه نيرو دارند، مي‌دانند كه جمهوري اسلامي ايران، مي‌تواند با موشك‌هاي نقطه‌زن و دقيق خود با هر تهاجمي مقابله كند و پاسخ كوبنده بدهد.

ايشان خاطرنشان كردند: توانايي و مشت محكم جمهوري اسلامي در عرصه‌ي دفاعي، درواقع قدرت بازدارندگي ايران است كه در سايه‌ي تحريم‌ها به دست آمد و در مسائل اقتصاد نيز مي‌توان از فرصت تحريم‌ها، به همين توانايي بازدارندگي رسيد.

رهبر انقلاب اسلامي در محور دوم سخنانشان يعني «مواجهه‌ي دولت‌هاي غربي با ايران» تأكيد كردند: تنها راه رسيدن به مرحله‌ي بازدارندگي اقتصادي، قطع اميد از كمك و همراهي غربي‌ها است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بيان دليل اين موضوع گفتند: تجربه‌هاي تاريخي و مشاهدات عيني از رفتار غربي‌ها نشان مي‌دهد كه از آنان مي‌توان انتظار توطئه و خيانت و از پشت خنجر زدن را داشت اما نبايد انتظار كمك و صداقت و همراهي را داشت و اگر در مقطعي هم غربي‌ها در ظاهر، كمكي از خود نشان داده‌اند، درواقع براي جلو رفتن كار خودشان بوده است.

ايشان افزودند: اين موضوع فقط مربوط به ايران نيست بلكه غربي‌ها، با هر كشوري كه زورشان برسد، همين رفتار را مي‌كنند.

رهبر انقلاب اسلامي، سه قرن پديده‌ي استعمار كشورهاي ضعيف در آسيا، آفريقا و آمريكاي لاتين به‌وسيله‌ي اروپايي‌ها و جلوگيري از پيشرفت‌هاي علم و فناوري در اين كشورها را نمونه‌ي آشكاري از رفتار خباثت‌آميز اروپايي‌ها برشمردند و خاطرنشان كردند: در مورد ايران نيز، خيانت و خباثت اروپايي‌ها از اواسط دوره‌ي قاجار آغاز شد كه خيانت انگليس در جنگ ايران و روس، قضيه‌ي امتياز تنباكو، ماجراي ريخته شدن خون اميركبير، روي كار آمدن حكومت ديكتاتوري رضاخان، كودتاي ۲۸ مرداد و ساقط كردن دولت مصدق، قضاياي مختلف سياسي و امنيتي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، جنگ تحميلي، تحريم‌ها و قضيه‌ي برجام، نمونه‌هاي رفتار اروپايي‌ها در قبال ايران است و نبايد اين مسائل را از ياد برد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: در قضيه‌ي برجام كه قراردادي ميان ايران و شش كشور بود، بعد از خروج طرف آمريكايي، اروپايي‌ها بايد در مقابل آمريكا مي‌ايستادند و ضمن پايبندي به تعهدات خود، تحريم‌ها را برمي‌داشتند كه تاكنون ايستادگي نكرده‌اند. آن‌ها دائماً به ايران نيز توصيه مي‌كنند كه در برجام بماند ولي خودشان عملاً از برجام خارج شده‌اند، زيرا تحريم‌هاي جديدي را ضد ايران وضع كردند.

ايشان به موضوع ايجاد كانال مالي ميان ايران و اروپا نيز اشاره كردند و گفتند: اين كانال مالي بيشتر شبيه يك شوخي تلخ است و هيچ معنايي ندارد.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه ميان وظايف اروپايي‌ها در برجام با آنچه انجام مي‌دهند، زمين تا آسمان تفاوت وجود دارد، تأكيد كردند: اروپايي‌ها در قضيه‌ي برجام نيز از پشت خنجر زدند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: بر اساس مطالعات انجام‌شده و همچنين مشاهدات عيني، سياست و قدرت در غرب اعم از اروپا و آمريكا، ظالمانه، زورگويانه، بي‌منطق و زياده‌خواهانه است و سياستمداران غربي برخلاف ظاهرِ شيك و ادكلن‌زده، در باطن، انسان‌هايي واقعاً وحشي هستند.

رهبر انقلاب اسلامي رفتار اروپايي‌ها در جنايت تروريستي نيوزيلند و شهادت ده‌ها مسلمان در دو مسجد را نمونه‌اي از باطن وحشي آن‌ها برشمردند و گفتند: سياستمداران و رسانه‌هاي اروپا حاضر نشدند از واژه‌ي «تروريستي» براي اين جنايت استفاده كنند و فقط به عبارت «حركت مسلحانه» بسنده كردند، درحالي‌كه در هر جاي دنيا، حركتي بر ضد يك فرد مورد علاقه‌ي اروپايي‌ها انجام گيرد، گروه‌هاي مدعي مبارزه با تروريسم و دفاع از حقوق بشر جنجال مي‌كنند.

ايشان با تأكيد بر اينكه حكومت سعودي، «بدترين حكومت منطقه، مستبد، ديكتاتور، ظالم، فاسد و وابسته» است، خاطرنشان كردند: غربي‌ها براي چنين حكومتي، امكانات هسته‌اي و مراكز توليد موشك فراهم مي‌كنند زيرا حكومت سعودي وابسته‌ي به آن‌ها است.

رهبر انقلاب اسلامي درعين‌حال خاطرنشان كردند: البته از ساخت مراكز هسته‌اي و موشكي براي حكومت سعودي ناراحت نمي‌شويم زيرا اين مراكز در آينده‌ي نه‌چندان دور به فضل الهي به دست مجاهدان اسلامي خواهد افتاد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر اينكه شرارت و شيطنت، طبيعت اروپا و آمريكا است، گفتند: البته آمريكا به دلايل مختلف شرورتر از اروپا است كه البته اين شرارتِ بيشتر مختص رئيس‌جمهور فعلي آمريكا نيست.

ايشان افزودند: يك نمونه از شرارت‌هاي آمريكا اين است كه كنگره در دو سال گذشته، ۲۲۶ طرح و لايحه عليه جمهوري اسلامي ارائه و يا تصويب كرده است كه البته بايد از مجلس خودمان هم گلايه و سؤال بكنيم كه مجلس شوراي اسلامي تاكنون چند طرح و يا لايحه عليه خباثت‌هاي آمريكا ارائه يا تصويب كرده است؟

رهبر انقلاب اسلامي از برخي افراد و رسانه‌ها كه در داخل، به دنبال بزك كردن غرب و روتوش خباثت‌هاي غربي‌ها هستند، گفتند: اين افراد و رسانه‌ها كه نمي‌خواهند افكار عمومي متوجه باطن شرارت‌آميز دولت‌هاي ظاهرالصّلاحي همچون انگليس و فرانسه شوند، درواقع همان تقي‌زاده‌ي دوران پهلوي هستند كه مي‌گفت بايد از فرق سر تا نوك پا، غربي شد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: كساني كه امروز در داخل به‌طور پيوسته به دنبال پمپاژ سبك زندگي غربي، روش‌هاي غربي و لغات غربي در ادبيات، دانشگاه‌ها و مدارس هستند، درواقع تقي‌زاده‌هاي جديد هستند، همچنان‌كه مدافعان و حاميان سند ۲۰۳۰ نيز درواقع ادامه‌دهنده‌ي تفكر تقي‌زاده هستند.

رهبر انقلاب اسلامي گفتند: البته امروز مردم انقلابي و جوانان مؤمن نخواهند گذاشت حرف تقي‌زاده‌هاي جديد به كرسي بنشيند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در ادامه به يك نكته‌ي مهم اشاره كردند و افزودند: برخي مغالطه نكنند كه سخنان بنده به معناي قطع رابطه با كشورهاي غربي است و من بارها تأكيد كرده‌ام كه رابطه اشكالي ندارد و در دولت‌هاي مختلف تشويق به رابطه با كشورهاي مختلف و حتي اروپايي‌ها كرده‌ام اما آنچه اشكال دارد، دنباله‌روي و اعتماد است.

ايشان خاطرنشان كردند: علت بسياري از مشكلات ما، اين است كه در مذاكرات، در قراردادها و در تصميم‌گيري‌هاي سياسي به غربي‌ها اعتماد كرديم.

رهبر انقلاب اسلامي خطاب به مسئولان تأكيد كردند: با كشورهاي مختلف ارتباط داشته باشيد ولي طرف خود را بشناسيد تا با لبخند و ترفند و سخن دروغ آن‌ها، راه را اشتباه نرويد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي گفتند: البته مسئولان دولتي ما «امروز» به اين نتيجه رسيده‌اند كه نمي‌توان با غربي‌ها در يك مسير حركت كرد كه اميدواريم در آينده رفتارها و برخوردهاي اين مسئولان با غربي‌ها، بر اثر اين فهم جديد، تفاوت پيدا كند.

ايشان در ادامه به دو گرايش متضاد و غلط درخصوص غرب اشاره كردند و افزودند: يك گرايش كه داراي تحجر و تعصب بيجا است، نكات مثبت غرب و پيشرفت‌هاي آن‌ها در علم و فناوري و برخي خصوصيات خوب اخلاقي آن‌ها را نمي‌بيند و گرايش دوم كاملاً معتقد به وابستگي به غرب و غرب‌زدگي است.

رهبر انقلاب اسلامي، غرب‌زدگي را خطر بزرگي خواندند و با اشاره به طرح خطر غرب‌زدگي به‌وسيله‌ي مرحوم جلال آل احمد در سال ۱۳۴۲، تأكيد كردند: از تجربه و علم غربي‌ها بايد استفاده كرد اما به‌هيچ‌وجه نبايد به آن‌ها تكيه و اعتماد كرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي محور سوم سخنان خود را با اين سؤال مهم آغاز كردند كه اگر نمي‌توان به غرب اعتماد كرد، براي رونق اقتصاد ايران بايد چه كار كرد؟ پاسخ ايشان به اين سؤال در «كار مجاهدانه و عالمانه» خلاصه مي‌شد.

رهبر انقلاب خاطرنشان كردند: با تنبلي و كم‌انگيزگي، مسائل اقتصادي حل نمي‌شود؛ بايد ويژگي‌هاي كار جهادي يعني تلاش خستگي‌ناپذير و مخلصانه را با كارِ عالمانه و منطبق بر موازين دقيق علمي توأم كرد تا مديريت‌هاي باسواد، كارآمد و جهادي در مسائل اقتصادي، تصميم‌گيري و اقدام كنند كه اگر اينچنين شود قطعاً اقتصاد ايران شكوفا خواهد شد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با استناد به ديدگاه‌هاي كارشناسان، ظرفيت‌هاي كشور از جمله نيروي انساني و منابع طبيعي و جغرافيايي را بسيار وسيع و مستعد بهره‌برداري برشمردند و افزودند: نقدينگي فراوان، البته به شرط مديريت خوب و استفاده از آن در عرصه‌ي سرمايه‌گذاري، مي‌تواند در كنار اين ظرفيت‌هاي فراوان، حل مشكلات موجود را شتاب بخشد.

ايشان عملكرد برخي دستگاه‌ها از جمله در بخش‌هاي كشاورزي، آب، خاك و مسائل زيربنايي را خوب دانستند اما افزودند: در برخي بخش‌ها، رخوت وجود دارد و كارها با تعلل و تأخير انجام مي‌شود؛ به‌عنوان مثال چند سال است لايحه‌ي دولت براي اصلاح امور بانكي هنوز به مجلس نرفته است.

رهبر انقلاب اسلامي، تشويق بخش‌هاي با كاركرد مناسب و تذكر به بخش‌هاي مبتلا به تعلل را ضروري خواندند و خاطرنشان كردند: بنده وقتي مسائل را در جمع‌هاي عمومي مطرح مي‌كنم كه قبل از آن بارها به مسئولان تذكر داده‌ام.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به فعاليت‌هاي خوب بسياري از مردم و توليدكنندگان در تحقق شعار سال گذشته يعني حمايت از كالاي ايراني اشاره كردند و گفتند: آن شعار البته به‌طور كامل محقق نشده و به قوت خود باقي است اما مسئله‌ي اساسي امسال «رونق توليد» است.

ايشان رونق يافتن توليد را موجب «تحول در بخش‌هاي مختلف اقتصادي»، «كاهش بيكاري و تورم و فقر»، «افزايش ارزش پول ملي» و حتي «ايجاد توازن و كاهش كسري بودجه‌ي كشور» خواندند و تأكيد كردند: دولت، مجلس و همه‌ي كساني كه توانايي ورود به حيطه‌ي توليد دارند، براي تحقق شعار امسال با وظايف سنگيني روبه‌رو هستند.

رهبر انقلاب اسلامي، تلاش فعالان اقتصادي براي رونق توليد داخلي را دربردارنده‌ي اجر الهي توصيف كردند و افزودند: دستگاه‌هاي مسئول بايد به توليدكننده، سرمايه‌گذار و فعال اقتصاديِ سالم، از زواياي مختلف از جمله اصلاح قوانين و مقرراتِ فضاي كسب‌وكار كمك كنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مقابله با سوءاستفاده‌كنندگان را از ديگر ضروريات رونق توليد برشمردند و افزودند: متأسفانه ذهن مبتكر ايراني وقتي در كارهاي شيطنت‌آميز فعال مي‌شود، به روش‌هاي عجيب و غريبي براي سوءاستفاده مي‌رسد كه قواي مجريه و مقننه و دستگاه‌هاي ناظر بايد در اين زمينه، كاملاً مراقب باشند.

ايشان «خريد كارخانه‌ها»، «فروش ماشين‌آلات»، «اخراج كارگران و تبديل زمين كارخانه به برج» و همچنين «سوءاستفاده از سياست غلط توسعه‌ي مراكز بانكي و مالي براي به دست آوردن ثروت‌هاي نامشروع از پول‌هاي مردم» را از جمله سوءاستفاده‌هايي خواندند كه بايد كاملاً با آن‌ها مقابله شود.

رهبر انقلاب اسلامي عرصه‌ي توليد را اعم از صنايع بزرگ و كوچك، كشاورزي، دامداري و صنايع خانگي دانستند و افزودند: در اين روند، شركت‌هاي دانش‌بنيان بايد مورد توجه كامل قرار گيرند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي جلوگيري از واردات بي‌رويه را از الزامات رونق توليد و اقتصاد مقاومتي برشمردند و افزودند: البته مسئولان مدام در زمينه‌ي اقتصاد مقاومتي حرف مي‌زنند اما كالاهاي خارجي در بازار همچنان به وفور وجود دارد و موجب تضعيف توليد داخل مي‌شود.

ايشان تمركز همه‌ي قوا و دستگاه‌هاي ذي‌ربط بر رونق بخشيدن به توليد را خواستار شدند و گفتند: امسال توليد داخلي بايد رونق بگيرد.

بخش آخر سخنان رهبر انقلاب اسلامي در جمع زائران و مجاوران رضوي به بيان نكاتي خطاب به مردم به‌ويژه جوانان اختصاص داشت.

ايشان با ابراز خرسندي از تجاوب و پاسخ مثبت نخبگان، جوانان، دانشجويان، روحانيان و طلاب به مفاد بيانيه‌ي گام دوم (كه اواخر بهمن ماه صادر كردند) افزودند: اين مسئله نشان مي‌دهد در كشور به‌خصوص در ميان جوانان آمادگي براي تلاش در زمينه‌ي تحقق اين بيانيه وجود دارد و مسئولان بايد از اين ظرفيت استفاده كنند.

رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: در گام دوم انقلاب، جوانان بايد شانه‌ي خود را زير كارهاي بزرگ و كوچك قرار دهند، همچنان‌كه در گام اول نيز با هدايت‌هاي امام، جوانان، كشور را به پيش مي‌بردند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطرنشان كردند: جوانان كشور روزي هزينه‌ي مبارزه با رژيم طاغوت را پرداخت كردند تا انقلاب به پيروزي برسد و نظام طاغوتي ويران شود، در دوران دفاع مقدس نيز خانواده‌ها و جوانان هزينه‌ي دفاع از كشور را قبول كردند تا نسل امروز از دستاورد آن يعني امنيت بهره‌مند شود، و امروز نوبت جوانان عزيز ميهن است كه هزينه‌ي ايستادگي در مقابل دشمن را بپردازند تا نسل‌هاي آينده از نتايج و دستاوردهاي درخشان اين ايستادگي استفاده كنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي روح و جوهره‌ي بيانيه‌ي گام دوم را از يك سو شناخت داشته‌ها و استفاده از مزيت‌ها و ظرفيت‌هاي فراوان كشور و از سوي ديگر شناخت و مقابله‌ي جدي با آفت‌ها، فسادها و راه‌هاي رخنه‌ي دشمن خواندند و افزودند: جوانان در پرتو اين دو شناخت بايد براي حل مشكلات سينه سپر كنند.

ايشان با اشاره به جمع‌بندي غربي‌ها درباره‌ي ناممكن بودن مبارزه با اراده‌ي ملي مردم ايران افزودند: اين شناخت، دشمنان را بر تضعيف اراده‌ي ملت متمركز كرده به‌گونه‌اي كه ميلياردها پول خرج مي‌كنند تا با ايجاد رخنه در اعتقادات سياسي و ديني جوانان ايران، اراده و انگيزه‌ي حركت و تلاش در آن‌ها ضعيف شود.

رهبر انقلاب افزودند: دشمنان ايران و ملت ايران مي‌خواهند از شكل‌گيري اراده‌ي ملت براي پيشرفت ايراني - اسلامي و ايجاد جامعه و تمدن اسلامي جلوگيري كنند اما به فضل الهي قادر نخواهند بود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي «القاي ضرورت كنار گذاشتن دين براي رسيدن به پيشرفت» را توطئه‌ي ديگر مستكبران برشمردند و افزودند: با وجود اين تلاش‌ها، امروز بهترين و پيشرفته‌ترين صنايع ايران همچون موشكي، هسته‌اي و فناوري‌هاي زيستي، غالباً به بركت تلاش‌هاي جوانان مؤمن و متدين شكل گرفته است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با توصيه‌ي مؤكد به جوانان براي وحدت و پرهيز از پرداختن به مسائل حاشيه‌اي و اختلاف‌انگيز و نيز مرزبندي پررنگ با دشمن در عين پرهيز از مرزبندي در ميان نيروهاي داخلي افزودند: جوانان عزيز همان‌گونه كه امام مي‌گفت هرچه فرياد دارند بر سر آمريكا بكشند و در ميدان علم و فكر و معرفت و سياست و كار، تلاش خود را مضاعف كنند.

رهبر انقلاب اسلامي با فراخوان سه قوه براي كمك به جوانان در روند پيشرفت كشور تأكيد كردند: به فضل الهي فرداي ايران عزيز بسيار بسيار بهتر از امروز خواهد بود.

در اين مراسم حجت‌الاسلام والمسلمين رئيسي توليت آستان قدس رضوي با بيان گزارشي، از «تشرف بيش از يك ميليون زائر اولي»، «افزايش دوبرابري نذورات و افزايش چشمگير موقوفات»، «استفاده از ظرفيت‌هاي تخصصي جوانان مؤمن و انقلابي»، «اصالت دادن به فعاليت‌هاي مورد نياز مردم به‌ويژه در بخش سلامت و درمان و پرهيز از رويكرد تجاريِ صرف در طرح‌هاي اقتصادي»، «رسيدگي به محرومان با تأكيد بر توانمندسازي آنان» و «استفاده از فضاهاي متعلق به آستان براي تأسيس مراكز فرهنگي و تربيتي مختص جوانان» به‌عنوان مهم‌ترين رويكردها و فعاليت‌هاي آستان قدس در طول سه سال گذشته ياد كرد.

توليت آستان قدس رضوي گفت: يكي از مهم‌ترين وظايف همه‌ي دستگاه‌ها، طراحي سازوكارهايي براي افزايش سرمايه‌ي اجتماعي و اعتماد مردم به نظام است؛ بر اين اساس از امروز «سامانه‌ي شفافيت رضوي» آغاز به كار خواهد كرد تا اطلاعات همه‌ي شركت‌هاي اقتصادي آستان قدس به‌صورت شفاف در معرض ديد و قضاوت مردم قرار بگيرد.


حضور و سخنراني رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوي

1 فروردين 1398-13:17:30

كد خبر: 37077

منبع خبر: پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

فرستنده: دبير سرويس خبر

حضور و سخنراني رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوي
1 فروردين 1398-13:17:30
منبع خبر: پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)
فرستنده: دبير سرويس خبر

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.


امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    
امروز

انتقال حضرت امام (ره)از زندان به بازداشگاه عشرت آباد تهران
عمليات قدس 2 ، منطقه هورالهويزه عراق
حملهگسترده يارتش عراق درجبهه جنوب وبازپس گيري جزاير مجنون و منطقه ي شمالي كوشك


همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره