كاربر ميهمان چهارشنبه، 1 آبان 1398
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکده مدیریت و سیاست دفاعی دفاع مقدس

● پژوهشکده علوم نظامی و مهندسی دفاع مقدس

● پژوهشکده تاریخ، ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 حق قانونی جمهوری اسلامی ایران برای توقیف نفتکش انگلیسی

نقض آشكار مفاد كنوانسيون حقوق درياها از سوي انگليس

مسعود اخوان‌فرد، كارشناس حقوق بين‌الملل، به بيان نكاتي درباره ابعاد حقوقي توقيف نفتكش انگليسي از سوي نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي پرداخت و اظهار كرد: ما از منظر حقوق بين‌الملل، ضوابط متعددي داريم كه كشوري همانند ايران كه در شمال و جنوب كشور سواحلي دارد، از امكانات متعددي بهره‌مند مي‌شود. به تعبير مشخص‌تر هر كشوري كه ساحل دارد، صاحب حقوق و اختياراتي است كه كشور بدون ساحل از چنين اختياراتي برخوردار نيست.

1 مرداد 1398-15:07:51


نقض آشكار مفاد كنوانسيون حقوق درياها از سوي انگليس
1 مرداد 1398-15:07:51
منبع خبر: خبرگزاري بين‌المللي قرآن
فرستنده: دبير سايت

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

مسعود اخوان‌فرد، كارشناس حقوق بين‌الملل، در گفت‌وگو با سايت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، به بيان نكاتي درباره ابعاد حقوقي توقيف نفتكش انگليسي از سوي نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي پرداخت و اظهار كرد: ما از منظر حقوق بين‌الملل، ضوابط متعددي داريم كه كشوري همانند ايران كه در شمال و جنوب كشور سواحلي دارد، از امكانات متعددي بهره‌مند مي‌شود. به تعبير مشخص‌تر هر كشوري كه ساحل دارد، صاحب حقوق و اختياراتي است كه كشور بدون ساحل از چنين اختياراتي برخوردار نيست.ايشان در خصوص حق قانوني جمهوري اسلامي ايران براي توقيف نفتكش انگليسي گفت؛ بر اساس كنوانسيون‌ سوم حقوق درياها مصوب ۱۹۸۲ كه معروف به قانون اساسي درياهاست، فصل مفصلي در راستاي اقدامات حقوقي كشورها در مقابله با تخلفات بين المللي بيان شده كه بررسي دقيق آن نيازمند يك دوره مفصل است. بنده به برخي از اين حقوق اشاره مي‌كنم تا ابعاد حقوقي اين اقدام جمهوري اسلامي ايران روشن شود ايشان افزود: قطعاً جمهوري اسلامي ايران، حقوق خود را دارد و در اين رابطه ممكن است غربي‌ها اقدام به فضاسازي كنند كه ايران قصد دارد اقدام انگليسي‌ها را تلافي كند. در واقع در اين رابطه هر توضيحي كه ما بدهيم باز هم آن‌ها اين جوسازي‌ها را خواهند كرد اما صحبت بر سر اين است كه آيا ايران چنين حقي براي توقيف نفتكش انگليسي داشته است يا خير؟ كه پاسخ اين سؤال مثبت است.اگر به كنوانسيون 1982 حقوق دريا ها نگاه كنيم متوجه مي‌شويم كه در ارتباط با كشوري همانند ايران كه داراي سواحلي است، اختيارات مشخصي ذكر شده است كه بنده به برخي از اين مواد اشاره مي‌كنم. از جمله اين موارد در كنوانسيون ۱۹۸۲ شامل مواد ۱۷، ۱۸، ۱۹، ماده ۳۸ - كه به بحث ترانزيت اشاره مي‌كند - ماده ۴۵ و امثالهم است.

رئيس اسبق دانشگاه آزاد تهران شمال بيان كرد: اين نفتكش كه با پرچم انگليس توقيف شده، چند تخلف انجام داده است كه هر كدام از اين تخلفات منجر به اين مي‌شود كه كشور ساحلي براي توقيف آن دست به كار شود. يكي از اين موارد اين است كه آن كشتي، علائم مربوط به موقعيت مكاني خود را خاموش كرده يا اين موقعيت مكاني را به راحتي در اختيار كشور ساحلي يعني ايران قرار نداده است و تخلف دوم اين است كه مسير خود را تغيير داده و از مسير تعيين‌شده و رسمي حركت نكرده بلكه از كريدور غيرمجاز حركت كرده است، تخلف سوم اين است كه به تذكرات كشور ساحلي يعني ايران توجهي نكرده كه اين هم تخلف است وتخلف چهارم اين نفتكش، ايجاد آلودگي در سواحل ايران است كه ابعاد زيست‌محيطي و حقوقي دارد. همه اين موارد منجر به ايجاد حقوقي براي ما شده است و مي‌توانستيم به حقوق خود در اين زمينه عمل كنيم.

اخوان‌فرد با اشاره به اهميت اعمال حق حاكميت ايران افزود: سابقاً هم در مواردي از اين قبيل و از جمله در قضيه ملوانان انگليسي، اين حق خود را اعمال كرده‌ايم و در آينده هم ممكن است كه چنين چيزي پيش بيايد و طبيعي است كه ما از حق حاكميت خودمان صرفنظر نخواهيم كرد.

دكتر مسعود اخوان فرد با اشاره به اهميت رعايت كنوانسيون‌هاي بين‌المللي مرتبط با حقوق ساحلي بيان كرد مكان توقيف كشتي انگليسي، منطقه ماست و مرزهاي آن متعلق به كشور جمهوري اسلامي ايران است و هركسي كه مي‌خواهد از اين منطقه و به ويژه تنگه هرمز و خليج فارس عبور كند، يكي از مواردي كه حتماً بايد مد نظر داشته باشد اين است كه به قوانين و مقررات كشور ساحلي و كنوانسيون‌هاي بين‌المللي، كه تبديل به عرف بين‌المللي هم شده است، احترام بگذارد و با رعايت همه ضوابط و بدون ايجاد درگيري و تنش عمل كند كه متأسفانه انگليسي‌ها در اين رابطه دقت لازم را نداشته و قوانين را رعايت نكرده‌اند و طبيعتاً نيروهاي مسلح هم اقدام به دستگيري آن‌ها كرده‌اند و آن را به سازمان اجرايي در اين قضيه سپرده‌اند كه همانا سازمان بنادر و دريانوردي است و آن‌ها هم اين موضوع را به مقامات قضايي كشور ارجاع داده‌اند. بنابراين اگر طرف‌هاي غربي و به ويژه انگليسي‌ها حرفي براي گفتن دارند، در محاكم ما با استدلال حقوقي، ادله و دفاعيت خود را بيان كنند و از جوسازي پرهيز كنند.

اخوان‌فرد با بيان اينكه امنيت منطقه خليج فارس و درياي عمان براي ايران از اهميت اساسي برخوردار است، ادامه داد: از نظر ما دوران بزن و در رو گذشته است و در زماني قرار داريم كه حاكميت جمهوري اسلامي ايران اِعمال مي‌شود و اين اعمال حاكميت ايران هم با امنيت منطقه گره خورده است لذا اگر امنيت خليج فارس، درياي عمان و تنگه هرمز را طلب مي‌كنيم بايد به كشورهاي منطقه و به ويژه جمهوري اسلامي ايران اجازه دهيم كه اعمال حاكميت كنند و طبعاً امنيت و آرامش منطقه براي ما هم از اولويت‌هاي اصلي است.

ايشان در خصوص قدرت دفاعي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران بيان نمود: قدرت دفاعي نيروهاي مسلح ما در منطقه به انداه كافي هست؛ به گونه‌اي كه پرنده‌اي در آب‌هاي نيلگون خليج فارس و درياي عمان بدون هماهنگي با ما نمي‌تواند پر بزند. ما منطقه خودمان را تحت پوشش داريم چراكه امنيت اين منطقه براي ما از هر چيزي مهم‌تر است اما ممكن است براي آن‌ها مباحثي همانند سود تجاري يا جوسازي‌هاي سياسي و عمليات رواني مهم باشد.

وي ضمن توصيه به انگليسي‌ها براي رعايت قوانين بين‌المللي بيان كرد: در اين رابطه به آن‌ها توصيه مي‌كنيم از تجربه پهپادهاي آمريكايي كه در اين منطقه به فضاي جمهوري اسلامي ايران تعرض كرده و ساقط شدند، عبرت بگيرند و خود را با موازين قرن بيست و يكم تطبيق بدهند.

امكان طرح شكايت ايران در ديوان بين‌المللي دادگستري

دكتر اخوان فرد با اشاره به توقيف نفتكش ايراني در جبل‌الطارق نيز تصريح كرد: موضوع آن نفتكش كه به تعبيري راهزني شده است موضوعي متفاوت است، چراكه اولاً آنجا درياي آزاد بوده و نه درياي ساحلي، ثانياً آنان معتقدند اين نفتكش در حال حمل نفت براي سوريه بوده اما بايد جزئيات حقوقي كه در اين رابطه مطرح است ثابت شود و ثالثاً موضوع مهم در اين رابطه اين است كه سوريه تحت تحريم هيچ‌كدام از قطعنامه‌هاي شوراي امنيت نيست و صرفاً يك دولت محلي كه ارتباطاتي با انگليس دارد اقدام به اين كار كرده است.

وي گفت: از منظر حقوق بين‌الملل، چون نفتكش ايراني در آب‌هاي بين‌المللي در حال تردد بوده، توقيف آن، نوعي راهزني بين‌المللي و شبيه راهزني‌هاي دريايي قرون گذشته است، اما توقيف نفتكش انگليسي در محدوده ساحلي ما رخ داده و كاملاً با آن موضوع متفاوت است. خوشبختانه در كنوانسيون حقوق درياها به طور واضح به اين موارد اشاره شده است.

اخوان‌فرد در پايان به اهميت اقدام وزارت امور خارجه براي آزادي نفتكش ايراني اشاره و تأكيد كرد: در مورد نفتكش ايراني طبعاً وزارت امور خارجه و ساير نهادهاي ذي‌ربط مي‌توانند در مراجع حقوقي بين‌المللي، اعم از شوراي امنيت، مجمع عمومي سازمان ملل متحد و همچنين نهادهاي داوري بين‌المللي مرتبط با اين قضيه يا ديوان بين‌المللي دادگستري كه در كنوانسيون حقوق درياها هم مطرح شده، طرح دعوا كنند اما توصيه ما به كشوري همانند انگليس اين است ضوابط حقوق بين‌المل را رعايت كند و از ماجراجويي بپرهيزد.


نقض آشكار مفاد كنوانسيون حقوق درياها از سوي انگليس

1 مرداد 1398-15:07:51

كد خبر: 37091

منبع خبر: خبرگزاري بين‌المللي قرآن

فرستنده: دبير سايت

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.


امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

همايش
همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

همايش ملي مطالبات حقوقي-بين‌المللي دفاع مقدس

ورود به صفحه اصلي همايش

نمايش...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره