كاربر ميهمان دوشنبه، 28 مهر 1399
 
پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

گزارش تصویری/گالری

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکدۀ امنیت داخلی (امنیتی غیرمسلحانه)

● پژوهشکدۀ جنگ‌های نامنظم و توسعۀ پدافند داخلی (امنیتی مسلحانه)

● پژوهشکدۀ جبهۀ مقاومت

● پژوهشکدۀ دفاع مقدس

● مرکز دایرة‌المعارف دفاعی و امنیتی انقلاب اسلامی

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 نشست واكاوي عمليات ثامن الائمه برگزار شد

نشست واكاوي عمليات ثامن‌الائمه (ع) با حضور جمعي از فرماندهان و رزمندگان شركت‌كننده در عمليات ثامن‌الائمه (ع) در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

4 مهر 1399-19:56:28


نشست واكاوي عمليات ثامن الائمه برگزار شد
4 مهر 1399-19:56:28
منبع خبر: مرکز اسناد دفاع مقدس
فرستنده: 

براي نمايش كامل تصوير كليك كنيد

نشست واكاوي عمليات ثامن‌الائمه و رونمايي از جلد دوم كتاب تاريخ شفاهي سردار سرلشكر رحيم صفوي با عنوان «از شرق بصره تا مهران» امروز شنبه همزمان با سالگرد شكستن حصر آبادان با حضور سردار سرلشكر رحيم صفوي دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا، سردار سرتيپ علي شمشيري معاون محترم هماهنگ‌كننده پژوهشگاه دفاع مقدس سپهبد شهيد قاسم سليماني، امير ازگمي فرمانده توپخانه لشكر 77 خراسان در عمليات ثامن الائمه، امير سرتيپ حبيب بقايي فرمانده سابق نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران و از خلبانان شكاري عمليات ثامن الائمه، سردار سرتيپ بسيجي بهمن كارگر رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس، سردار عليمحمد نائيني رئيس مركز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس و جمعي از فرماندهان و رزمندگان شركت‌كننده در عمليات ثامن‌الائمه (ع) برگزار شد. در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

در ابتداي مراسم سردار علي شمشيري معاون محترم هماهنگ‌كننده پژوهشگاه دفاع مقدس سپهبد شهيد قاسم سليماني با اشاره به اينكه جبهه مقاومت ميراث ماندگار دفاع مقدس است، گفت: جبهه مقاومت كه در مقابل استكبار جهاني ايستادگي مي‌كند از بركات دوران دفاع مقدس ماست و ان‌شاءالله اين دوره دفاع مقدس و اين دوره جبهه مقاومت زمينه‌ ظهور امام زمان (عج) را فراهم خواهد كرد.

در اين نشست سرلشگر سيد يحيي صفوي ضمن گراميداشت ياد و خاطره فرماندهان شهيد اين عمليات بيان كرد: برگزاري اين نشست‌هاي واكاوي بسيار تأثيرگذار است و ضرورت دارد كه چنين نشست‌هايي برقرار باشد چراكه به روشن كردن ابعاد مختلف پيروزي‌ها يا ناكامي‌ها و انتقال تجربه به جوانان مؤثر است. همچنين از تحريف انحراف جلوگيري مي‌كند و به بيان حقايق كمك خواهد كرد. علاوه بر اين مي‌توان تحليل‌هاي غلطي كه از قبل بوده است را اصلاح كرد.

وي با اشاره به كتاب فرماندهان صدام و روايتي از مجيد حمداني، توضيح داد: در اين كتاب ما متوجه مي‌شويم كه پس‌ازآنكه نيروي هوايي صدام جنگ را آغاز كرد به دليل دست نيافتن به اهداف خود روحيه‌هايشان متزلزل شد. هدف صدام در جبهه جنوب ابتدا تسلط بر دو طرف اروند و لغو قرارداد الجزاير بود و از طرفي اگر آبادان و خرمشهر سقوط مي‌كرد بازپس‌گيري آن‌ها بسيار دشوار بود

اين فرمانده دوران دفاع مقدس افزود: براي اجراي عمليات ثامن‌الائمه طرح‌هايي نوشته‌شده بود كه نشان از عقلانيت و تدبير داشت. عمليات ثامن‌الائمه نخستين عملياتي بود كه به‌طور مشترك سپاه و ارتش اجرا كردند.

وي اظهار كرد: در زمان رياست جمهوري بني‌صدر، فرماندهي ستاد عمليات جنوب را بر عهده داشتم و براي نخستين بار طرح شكستن حصر آبادان توسط بنده، شهيد حسن باقري و سردار رشيد با كمك فرماندهان ميداني ازجمله حسين خرازي، مرتضي قرباني، جعفر اسدي و شهيد جهان‌آرا و احمد كاظمي اين طرح پايه‌ريزي شد.

دستيار و مشاور عالي فرماندهي معظم كل قوا درباره جزييات اين طرح افزود: در جبهه دارخوين هدف ما اين بود كه دو پل در اين منطقه را تصاحب و موفق به اسارت لشكر عراق شويم. زيرا با تصاحب اين دو پل امكان فرار عراقي‌ها نبود.

سردار صفوي ادامه داد: اين طرح در جلسه‌اي در پايگاه هوايي دزفول كه بني‌صدر به‌عنوان رئيس‌جمهوري و فرمانده كل قوا، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، به عنوان نماينده امام (ره)، مرحوم آيت‌الله هاشمي، شهيد فلاحي، مرحوم ظهيرنژاد، شهيد فكوري و علي‌اكبر پرورش و محمد منتظري دو نماينده از مجلس حضور داشتند كه طرح تصويب شد. البته بهانه‌جويي‌هايي هم گرفته شد. مرحوم ظهيرنژاد گفت اين طرح سپاه است درحالي‌كه لشكر ۷۷ خراسان در منطقه مستقر است و بايد با لشكر ۷۷ هماهنگ شود و مصوب شد تا طرح با هماهنگي لشكر ۷۷ اجرا شود.

رئيس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با بيان اينكه با شهيد باقري چندين بار از اهواز به ماهشهر رفتيم و با سرهنگ شهاب‌الدين جوادي فرمانده لشكر ۷۷ براي عملياتي كردن طرح شكستن حصر آبادان جلسه برگزار مي‌شد، يادآور شد: اين عمليات نخستين عمليات مشترك سپاه و ارتش بود و بني‌صدر هم فرار كرده بود و در همان شب فرار او، در منطقه دارخوين و در ۲۱ خردادماه سال ۱۳۶۰ با ۳۴۰ نفر از نيروهاي سپاه و بسيجي حمله كرده و ۳ كيلومتر پيشروي كرديم.

سردار صفوي ادامه داد: عراقي‌ها ۸ روز پاتك زدند ولي نتوانستند موفق به عقب‌نشيني نيروهاي ما شوند و روز نهم يك گردان زرهي از لشكر ۷۷ نيز به ما را كمك كرد. اما از آن ۳۴۰ نفر نيرو، ۱۰۰ نفر شهيد و بيش از ۱۰۰ نفر مجروح و زخمي شدند و سرانجام منطقه را حفظ كرديم.

وي با تأكيد بر اينكه همه فرماندهان اين عمليات در خط مقدم مي‌جنگيدند، تصريح كرد: من و شهيد باقري و ساير فرماندهان در خط مقدم بوديم و اين‌طور نبود كه از پشت جبهه با بي‌سيم عمليات را هدايت كنيم. حتي در همين عمليات ثامن‌الائمه از ناحيه سر مجروح شدم.

دستيار و مشاور عالي فرماندهي معظم كل قوا افزود: ۳ تيپ از لشكر ۷۷ پيروز خراسان و حدود ۱۶ تا ۱۸ گردان كه هر گردان ۳۰۰ تا ۳۵۰ تا نيرو داشت براي عمليات ثامن آماده بودند. ‌همچنين پشتيباني نيروي هوايي، نيز براي اين عمليات آماده بود و ساعت ۳۰ دقيقه بامداد حدود ۲۰ تا ۳۰ دقيقه آتش تهيه ريخته شد و ۲ تا پل منفجر شد.

سردار صفوي اظهار كرد: در اين عمليات قرارگاه اصلي لشكر ۷۷ كه مرحوم ظهيرنژاد و يوسف كلاهدوز كه قائم‌مقام كل سپاه بودند، اين عمليات را فرماندهي مي‌كردند و قرارگاه اصلي با چادرهايي كه در نخلستان زده بودند، هدايت مي‌شد و بهترين هماهنگي بين ارتش و سپاه صورت گرفت.

وي با اشاره به شهادت شهيد فلاحي، نامجو، جهان آرا، يوسف كلاهدوز كه با هواپيماي c ۱۳۰ از اهواز به تهران مي‌آمدند و نزديك ورامين در ۷ مهرماه سقوط كرد، گفت: از نظر من هواپيما دستكاري‌شده بود اما شكست حصر آبادان آغاز تغييرات استراتژيك در جنگ و پيروزي‌هاي نظامي كشور از ۵ مهرماه سال ۶۰ بود و تا ۳ خرداد ۶۱ تعداد ۴ عمليات مشترك بين سپاه و ارتش انجام شد و در كمتر از ۹ ماه، ۸ هزار كيلومتر آزاد شد و نيروي عراق را منهدم كردند.

در بخش ديگر اين مراسم، امير سرتيپ ازگمي با اشاره به دوران دفاع مقدس گفت: هر بار كه عراق قصد پيشروي به كشور را داشت واحد توپخانه جلوي آن‌ها را مي‌گرفت. در روزهايي كه عمليات ثامن‌الائمه مي‌خواست اجرا شود آبادان از سه طرف در محاصره بود. ما ۲۰ دقيقه پيش از آغاز عمليات در منطقه تمركز آتش داشتيم. خوشبختانه خلبانان نيروي هوايي ارتش نقشه و موقعيت‌هاي دشمن را در اختيار ما قرار داده بودند و مختصات آن‌ها را داشتيم. واحد توپخانه در عمليات ثامن‌الائمه بسيار خوش درخشيد و هرچه هدف گرفته بوديم را دقيق منهدم كرديم.

همچنين امير سرتيپ حبيب بقايي در سخناني بيان كرد: در دوران جنگ تحميلي هرچه مي‌گفتيم جنگ مي‌شود كسي نمي‌پذيرفت. نفاق و تفرقه در اوج خود بود. در روز اول جنگ از پايگاه هوايي تبريز ۴۰ فروند هواپيما برخاستند و جواب دشمن را دادند.

همچنين در اين نشست از خانواده‌هاي شهيدان كلاهدوز، جهان آرا، فكوري، فلاحي و نامجو تقدير شد.

در اين مراسم از دومين جلد كتاب تاريخ شفاهي سردار صفوي با عنوان «از شرق بصره تا مهران» رونمايي شد.

سردار صفوي پس از رونمايي و در خاتمه مراسم در خصوص كتاب تاريخ شفاهي خود اظهار كرد: در اين تاريخ‌هاي شفاهي خدا را در نظر گرفتم، صادقانه و منصفانه نقش ارتش جمهوري اسلامي ايران، نقش عزيزان جهاد سازندگي، نقش بسيج، نقش بچه‌هاي كميته، نقش عزيزان شهرباني را آن‌گونه كه بايد بيان كردم.

وي افزود: علاوه بر اين‌ها ما در جنگ راوي جنگ داشتيم كه با يك ضبط صوت كوچك كنار ما بودند و همه چيز را ضبط مي‌كردند و مي‌نوشتند. قبل از برگزاري جلسات تاريخ شفاهي، من همه آن اسناد را مطالعه مي‌كردم و با حافظه‌ خودم تطبيق مي‌دادم. يعني براي هر جلسه‌اي كه يك ساعت مصاحبه بود حداقل سه تا پنج ساعت مطالعه مي‌كردم كه دقيق، منصفانه و صادقانه صحبت كنم.


نشست واكاوي عمليات ثامن الائمه برگزار شد

4 مهر 1399-19:56:28

كد خبر: 37104

منبع خبر: مرکز اسناد دفاع مقدس

فرستنده:

امتياز:

   1

نسخه قابل چاپ متن مقاله ارسال براي دوستان

 نظرات (0)

نام

پست الكترونيك

عنوان نظر

متن نظر

 

نظرات شما پس از بازبيني و تاييد توسط سايت در قسمت نظرات در همين صفحه به معرض نمايش در خواهد آمد.


امتياز به مطلب: كمتر  بيشتر    

فراخوان
همايش بين المللي مطالبات حقوقي - بين‌المللي دفاع مقدس

همايش بين المللي مطالبات حقوقي - بين‌المللي دفاع مقدس

اين همايش قصد دارد به عملكرد سازمان‌هاي بين المللي در رابطه با حمله عراق به ج.ا.ايران و حمايت كشورهاي آمريكا، آلمان، انگليس، فرانسه و نيز گروهك هاي معاند و ضد انقلاب از صدام و رژيم بعث عراق، بپردازد؛

نمايش ...

فصلنامه
فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

فصلنامه‌ي علمي- ترويجي مطالعات دفاع مقدس، مقالات علمي اساتيد و پژوهشگران گرامي را در حوزه‌هاي ذيل مورد‌پذيرش قرار مي‌دهد.

نمايش ...

بيانيه گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

بيانيه‌ي گام دوم رهبرانقلاب به مناسب 40 سالگي انقلاب اسلامي

نمايش ...

فرآيند طرح‌هاي جايگزين و كسري خدمت مقدس سربازي
فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

فرآيندانجام طرح پژوهشي جايگزين يا كسر خدمت

متقاضيان استفاده از طرح جايگزين يا كسر خدمت پس از مطالعه شرايط زير ضمن رعايت تمامي شرايط اقدام نمايند.

نمايش ...

فراخوان
فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

فراخوان مقاله جهت فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

قابل توجه كليه صاحب‌نظران، پژوهشگران، مدرسان و صاحبان انديشه

نمايش ...


© 1386-1395 کلیه حقوق برای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است. http://dsrc.ir

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه بنیاد نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره