پايداري - پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

صفحه نخست| ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره

جستجو:  

صفحه نخست

اخبار

محتواها

نمايشگاه

جستجو

● طرح های کسر خدمت سربازی

ویژه نامه های الکترونیکی

● فصلنامه مطالعات دفاع مقدس

● پژوهشکدۀ امنیت داخلی (امنیتی غیرمسلحانه)

● پژوهشکدۀ جنگ‌های نامنظم و توسعۀ پدافند داخلی (امنیتی مسلحانه)

● پژوهشکدۀ جبهۀ مقاومت

● پژوهشکدۀ دفاع مقدس

● مرکز دایرة‌المعارف دفاعی و امنیتی انقلاب اسلامی

پايداري - محتواها

نمايش فهرست‌وار

ويژه‌‌نامه فهرستگان


مقالات

اسناد مكتوب

تصاوير

كتاب

اسناد صوتي

اسناد ويدئويي

پايان نامه

پايداري - كاربران

ثبت نام

ورود

صفحه شخصي

ارسال

◊ مقاله

◊ سند مكتوب

◊ تصوير

◊ كتاب

◊ سند صوتي

◊ سند ويديويي

◊ پايان نامه

 مقالات

عمليات مرصاد نقطه پايان راه براي جنگ و منافقين

همزمان با پذيرش قطعنامه 598 از سوي حضرت امام (ره) تا طي مراحل قطعيت يافتن آن مجالي براي يكي از سفاك‌ترين گروه‌هاي تروريستي جهان با عنوان منافقين به وجود آمد كه به خيال خام خود نظام مستحكم جمهوري اسلامي ايران را ظرف سه روز ساقط كنند

ادامه ...

عمليات مرصاد؛ كمين در گلوگاه تاريخ

بررسى حوادث نيمه اول سال ۱۳۶۷ در رابطه با جنگ ايران وعراق به خوبى نشان مى دهد كه از نظر نظامى، دشمن با حمايت هاى مستقيم و غيرمستقيم وهمه جانبه ،توان قابل ملاحظه اى يافته و در مقابل محاصره اقتصادى ونظامى موجب كاهش نسبى توان نظامى ايران گرديد.

ادامه ...

مرصاد؛ كمين آخر در مرداد 67

درست6 روز پس از پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل از سوي ايران، مقارن ساعت 14:30 سوم مرداد سال 67 منافقين و ارتش عراق به تصور اينكه اوضاع داخلي ايران نابسامان است، عمليات مشترك خود را با هجوم زميني از مسير سرپل ذهاب و از جنوب گردنه پاتاق (نزديكي سرپل ذهاب) آغاز و به طرف شهر كرند پيشروي كردند.

ادامه ...

بازگشت تاكتيكي منافقين به ايران

پس از درگيري به وجود آمده ميان نيروهاي نظامي عراق و ساكنان اشرف كه در پي تصميم دولت و خواست مردم اين كشور در اخراج منافقين از خاك عراق وجود آمد، نخست وزير عراق تا پايان سال ميلادي براي اعضاي اين فرقه براي خروج از اين كشور ضرب الاجل تعيين كرد. هرچند پس از اين اتفاقات جست و خيز منافقين براي هوچي گري و مظلوم نمايي آغاز شد و تاثيرات آن بر روي برخي از سازمان هاي به اصطلاح حقوق بشري وتعدادي از دولت هاي غربي نيز كه در ظاهر داعيه مبارزه با تروريست را دارند دور از انتظار نبود، اما در حال حاضر چيزي كه براي همگان مسجل شده اين است كه، منافقين بايد خاك عراق را ترك كنند و هيچ راه فراري از اين اتفاق خجسته وجود ندارد.

ادامه ...

بررسي علل تجاوز منافقان پس از پذيرش قطعنامه 598 توسط ايران

تنها بعد از گذشت چند روز از پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سوي ايران در 27 تيرماه 1367، رهبر منافقين فرماني را مبني بر آماده باش كليه نيروها و قطع تمام مسافرتها و ترورها صادر كرد و اين پيام از جانب وي براي تمامي نيروها قرائت شد: «طلسم جنگ در حال شكستن است...رژيم شل شده ... بايد ضربه كاري را بزنيم». در بررسي عواملي كه زمينه لازم براي حمله منافقان به ايران از نقطه نظر تئوريسين‌هاي نظامي سازمان منافقين مي‌توان به عواملي اشاره داشت كه مهمترين آنها عبارتند از:

ادامه ...

تاريخچه منافقين

بحران سياسي در داخل و فعاليت شديد منافقين در به شهادت رساندن چهره‌هاي سرشناس انقلاب از يك طرف و تلاش بني‌صدر در حذف نيروهاي خط امام(ره) از طرف ديگر، باعث سقوط خرمشهر و انجام ندادن اقدامي قاطع براي شكستن محاصره آبادان شده بود. پس از اشغال شهر، رژيم بعث در مستي حاصل از موفقيت، در خرمشهر اشغال شده دست به اقدامات عجيبي زد ...

ادامه ...

ساير مقالات
معرفي کتاب

منافقين در كمينگاه صياد

نويسنده: مسعود بهمني

ناشر: ايران سبز

ادامه ...

مرصاد: پاياني بر دو ادعا

نويسنده: عباس سليمي‌نمين

ناشر: همشهري

ادامه ...

از پاوه تا مرصاد (مروري بر هشت سال جنگ در استان كرمانشاه)

نويسنده: سيامك تيمورپور

ناشر: نشر بعثت

ادامه ...

عمليات مرصاد و سرنوشت منافقين

نويسنده: محمدعلي صدرشيرازي

ناشر: مركز اسناد انقلاب اسلامي

ادامه ...

طلايه‌داران مرصاد: كارنامه عملياتي تيپ مستقل 12 حضرت قائم (عج) استان سمنان در عمليات مرصاد

نويسنده: رضا وطني

ناشر: ادارة كل حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس استان سمنان

ادامه ...

منافقين ذخيره شيطان بزرگ

ناشر: سپاه پاسداران انقلاب اسلامي

ادامه ...

منافقين و جنگ تحميلي

ناشر: سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران

ادامه ...

گفتمان

حماسه آفريني لشكر71 روح الله در مرصاد: منافقين را در سه راهي اسلام آباد به دام انداختيم

خاطرات سردار احمد سليم آبادي فرمانده لشكر 71 روح‌الله از عمليات مرصاد را بايد يكي از ارزشمندترين مشاهدات حضوري در خصوص اين عمليات به شمار آورد.

ادامه ...

«عمليات مرصاد» شعار «جنگ جنگ تا پيروزي» را در برخي مسئولان زنده كرد

پژوهشگر دفاع مقدس گفت: عمليات مرصاد شعار جنگ جنگ تا پيروزي را در وجود مسئولان تصميم‌گيرنده نظام ايجاد كرد و از اين منظر است كه مي‌گوييم قطع‌نامه 598 و حمله منافقين، يك امداد الهي بود.

ادامه ...

از فروغ جاويدان تا مرصاد-آخرين سخنان رجوي قبل از انجام عمليات «مرصاد»

عصر روز جمعه 31/4/67 حدود ساعت 6 بعدازظهر به قسمت‌هاي مختلف مستقر در قرارگاه اشرف و اردوگاه هاي ديگر ابلاغ شد كه همه براي سخنراني رجوي رأس ساعت 8 در سالن عمومي حضور داشته باشند.

ادامه ...

سردار ناصح: عمليات مرصاد تجلي اوج انزجار ملت ايران از منافقين

سردار ناصح حضور پر شور نيروهاي مردمي در عمليات مرصاد را تجلي اوج انزجار و نفرت ملت ايران از منافقين و خائنان به وطن دانست. به گزارش خبرنگار سپاه نيوز؛ سردار سرتيپ پاسدار اسدالله ناصح از فرماندهان عمليات مرصاد همزمان با فرارسيدن سالروز شكست منافقان در عمليات غرور آفرين مرصاد در گفت و گوي اختصاصي به بازخواني اين عمليات پرداخت.

ادامه ...

تشريح عمليات «مرصاد» به روايت عضو گروهك منافقين

پس از اعلام پذيرش قطعنامه 598 از سوي جمهوري اسلامي ايران، منافقين طي هماهنگي با رژيم صدام، اقدام به حمله‌اي كور عليه ايران كردند به اين ترتيب كه قرار شد تا ارتش عراق با هجوم سنگين به مناطق جنوبي ايران، رزمندگان اسلام را به خود مشغول كند تا نيروهاي منافقين بتوانند به‌راحتي وارد ايران شده و تا تهران پيشروي كنند اما... متن زير قسمتي از گفتگوي با هادي شعباني راننده رييس وقت گروهك منافقين (مژگان پارسايي) و از نيروهاي حاضر در عمليات مرصاد (فروغ جاويدان) است كه حدود 20 سال از زندگي پنجاه ساله خود را در اين گروهك سپري كرد تا اينكه در سال 1383 توانست از مقر منافقين گريخته و به ايران بازگردد.

ادامه ...

وقتي «ارتش آزادي‌بخش» غروب كرد/ خاطراتي از عمليات مرصاد

عمليات «فروغ جاويدان» منافقان با به اصطلاح خودشان، «ارتش آزادي‌بخش»، به غروب تبديل شد. عليرضا دلبريان، معاون گردان غواصي لشكر 21 امام رضا(ع) در دوران دفاع مقدس با اشاره به اين مطلب افزود: سردار شهيد شوشتري و سپهبد شهيد علي صياد شيرازي در«عمليات مرصاد» نقش به‌سزايي داشتند. آنها شخصيت‌هاي ملي هستند و نبايد اين شهداي گران‌قدر را صرفا متعلق به استان خراسان دانست. همچنين نبايد از آنها بهره‌برداري سياسي شود.

ادامه ...

ويژه‌‌نامه الکترونيکي عمليات مرصاد و شکست منافقين

پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس


مدير مسئول: سردار سرتپيپ بسيجي بهمن کارگر

سردبير و مدیر سایت: مهندس فريبرز فرهاد

مسئول اجرايي: آقاي اسماعيل کاکايي

دبير منابع پژوهشي: خانم رسولي

دبير منابع اطلاع‌‌رساني: خانم صيد محمدي

دبير تصاوير: آقاي حشمت الله روايي

© 1386-1394 كليه حقوق براي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس محفوظ است.

نمايش و ارائه‌ي محتواها اعم از مقاله، كتاب و ... الزاماً به معناي ديدگاه پژوهشگاه نمي‌باشد و تنها بيان كننده نظرات شخصي نويسندگان و بوجودآورندگان آنها مي‌باشد. برداشت، نمايش و ارائه كليه‌ي محتواهاي اين وبگاه تنها با ذكر صحيح و كامل منبع و برقراري پيوند مجاز مي‌باشد.

  ورود | ثبت نام | ارسال | اخبار | محتوا | تماس با ما | درباره